Artikel top billede

På Aalborg Universitet vil kvinderne hellere læse it-kombinationsuddannelser frem for de traditionelle fag, siger dekan.

Kvinder skipper datalogi til fordel for humanistisk it

Den høje andel af mænd på blandt andet datalogi på Aalborg Universitet skyldes ifølge dekan, at kvinderne i højere grad vælger kombinationsuddannelser, når det skal handle om it.

Selvom andelen af mænd på informationsteknologi på Aalborg Universitet - AAU - i år tæller 100 procent og andelen er næsten lige så høj på datalogi, så betyder det ikke, at der slet ikke er kvindelige it-studerende på universitetet.

De vælger blot i højere grad uddannelser inden for humanistisk informatik, der kombinerer it og informationsteknologi med kommunikation, siger dekan for de ingeniør-, natur- og sundhedsvidenskabelige fakulteter på Aalborg Universitet, Frede Blaabjerg

Ifølge Frede Blaabjerg er der en tendens til, at kvinder, der gerne vil have en it-uddannelse på Aalborg Universitet, vælger for eksempel humanistisk informatik frem for de andre it-fag, fordi de studerende her også har andre elementer på studiet som kommunikation, hvor datalogi er mere tungt og videnskabeligt.

Det er med til at skabe den skæve fordeling på eksempelvis datalogi, og det er ærgerligt, fordi faget går glip af nogle rigtig dygtige studerende med andre tilgange til for eksempel studieforløb, mener Frede Blaabjerg.

"Det skulle helst ikke være sådan hvert år, at der slet ikke er nogen kvinder, der bliver tiltrukket af de her uddannelser (datalogi og informationsteknologi, red.). Men jeg tror simpelthen, at det er fordi, at hvis man vil læse it-uddannelser på AAU, så har man nogle andre muligheder," siger Frede Blaabjerg.

Ifølge Frede Blaabjerg er en skræmmefaktor også det lidt nørdede image, uddannelserne kan have. Studiemiljøet kan dermed være lidt distancerende i forhold til måske en humanistisk uddannelse, argumenterer han.

På Aalborg Universitet er 199 personer i år blevet optaget på humanistisk informatik, og 127 af dem (63,2 procent) er kvinder. AAU tilbyder også humanistisk informatik i Ballerup, og her udgør kvinder 65 (77,4 procent) ud af de 84 optagne.

Aalborg Universitet er det eneste i landet, der udbyder humanistisk informatik. Uddannelsen blev grundlagt i 1985, og et af målene var at få flere kvinder ind på it-relaterede uddannelser. Men det gør samtidig, at kvinderne forsvinder fra de traditionelle it-fag på AAU, mener Frede Blaabjerg.

Målrettet kampagne mod kvinder

Selvom så mange kvinder vælger eksempelvis humanistisk informatik, håber Frede Blaabjerg stadig, at flere kvinder søger ind på eksempelvis datalogi.

"Vi er aktivt ude mod gymnasier og kører forskellige aktiviteter, hvor vi giver piger mulighed for at komme ind og se, hvad det er for et miljø og så videre," siger Frede Blaabjerg og uddyber:

"Det sker igennem kommunikation og synliggørelse af, at der i forbindelse med uddannelsen også er nogle af de ting, som måske kvinder er lidt mere interesserede i. For eksempel at de ting, som man arbejder med, er med til at hjælpe mennesker. På den måde gør man det lidt nemmere for kvinder at kunne identificere sig med at være på sådan et studie," siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere