Sommerfavoritter: Kom godt igang efter ferien

CA-bossen, Nils Petersen, har haft tid til at tænke i sommerens stilhed. Her kommer han med sit bud på, hvordan man bedst kommer i omdrejninger igen efter en lang sommerferie.

Artikel top billede

CA Technologies' danske chef, Nils Petersen, anbefaler, at man kaster sig over det, man synes er sjovest, når ferien er slut.

Det har været en forrygende sommer. I hvert fald i Danmark. Der har ikke været brandmænd på strandene, og meteorologerne på tv har talt om, at juli måned har været ekstraordinær varm.

Derfor er der sikkert mange - inklusive denne Computerworld medarbejder - der har svært ved at komme tilbage på arbejde efter en laaang og lækker ferie.

Men hjulene drejer jo ikke rundt af sig selv. Og derfor må det, der er godt, også før eller siden slutte.

Og så er det vigtigt at holde for øje, at der jo egentlig også er meget at se frem til, når ferien er slut.

"Det bedste ved at komme tilbage på arbejde er helt klart det sociale liv på kontoret, og at være sammen med medarbejderne igen," siger Nils Petersen, der er administrerende direktør for softwarevirksomheden CA Technologies' danske afdeling.

Den danske CA-chef fortæller, at han selv kun har holdt to ugers sommerferie, hvor han var i USA med familien. Og selvom han understreger, at han ikke nåede at blive træt af at holde ferie, så ser han alligevel frem til at få maskineriet i gang igen.

"Det er jo næsten som at starte forfra efter ferien. Det må gerne gå lidt langsomt i starten, men det er også dejligt at se organisationen komme op i omdrejninger igen," siger Nils Petersen.

Start med det sjove

Han erkender, at det kan være lidt hårdt at sidde og tænke tilbage på en god sommerferie og være trist over, at den ikke varede længere.

"Men det, jeg altid selv gør, og som jeg vil anbefale, at andre også gør, er at kaste sig over et af de projekter eller arbejdsområder, som man virkelig har interesse for, og som man ved trænger til noget opmærksomhed," siger Nils Petersen.

"Ofte siger man jo, at man skal starte med nogle af de kedelige ting om morgenen, så det er overstået i en fart. Men der vil jeg vende den om og sige, at når man kommer hjem fra ferie, så tag fat på det, der er sjovest. Så løber kroppen nemlig med af sig selv," forklarer han.

Kur mod jetlag efterlyses

Selv kastede Nils Petersen sig over noget strategiarbejde, hvor han blandt andet er i gang med at lægge strategi for virksomhedens cloud-forretning. Han indrømmer dog, at han hang lidt med næbbet den første dag.

"Jeg lider frygteligt af jetlag. Jeg sover stort set ikke, når jeg er ude at rejse," fortæller han.

Og den ellers berejste CA-chef har ingen trick i ærmet, hvad det angår.

"Jeg har prøvet alt, hvad der findes af naturmedicin og sovepiller, men det virker ikke. Jeg ville virkelig ønske, jeg havde et godt trick," siger han.

Nyder den stille tid

Niels Petersen nåede selv at komme tilbage fra ferie, mens der endnu var forholdsvis stille på kontorerne. Det har betydet, at han har kunnet kaste sig over nogle af de arbejdsopgaver, der ellers ikke er så god tid til.

Bland andet har han brugt de stille dage på at holde jobsamtaler.

"Der er mange, der har holdt ferie i Danmark i år, så det har været nemt at få fat på folk, og jeg har haft god tid til at tale med dem," beretter Nils Petersen.

Men der er også andre ting, der er lettere, når maskinen ikke kører for fuld damp.

"Jeg kan få tænkt nogle flere strategiske tanker - få løftet blikket lidt - og lægge planer på den længere bane," siger han.

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job