Torsdagstippet: Oprettelse af virtuelle drev

Mangler du et drev på din computer, så kan du nemt oprette et virtuelt drev. Se her hvordan du gør.

For mange er det rart at få et helt tomt drev og få et bedre overblik over placeringen af sine filer.

Men problemet er tit, at man ikke har nok partitioner.

For at skabe et nyt drev kræver det, at man tilføjer en ny harddisk i computeren eller formindsker en partition og opretter en ny ud fra den frigjorte plads.

En helt anden mulighed er dog at oprette et virtuelt drev, hvormed man opretter et drev udfor en mappe på et allerede eksisterende drev.

Det kan være smart at gøre, hvis man har en placering på computeren, som er besværlig at komme frem til, men man tit skal bruge til mange ting.

Det hele foregår ved hjælp af værktøjet SUBST på denne måde:

1. Tryk Windowstast + R
2. Indtast: SUBST drev:sti (f.eks. SUBST P: D:\Dokumenter)
3. ENTER

I det ovenstående eksempel oprettede vi et nyt virtuelt drev med bogstav P, som blev tilknyttet mappen Dokumenter på D-drevet.

Ved en genstart vil du opleve, at drevet forsvinder igen, så hvis du vil have, at det skal være permanent, kan dette være et problem.

Dette kan dog løses ved, at kommandoen udføres automatisk ved hvert logon.

Gør følgende:

1. Start en notesblok og indtast kommandoen fra før.
2. Gem filen som virtueltdrev.bat og placer den i mappen:
%appdata%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

Hermed vil drevet komme frem, hver gang du logger på computeren.

Det er naturligvis på eget ansvar at prøve dette tip.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    Head of Development

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT