Microsoft endelig med på vognen: Skype-samtaler bliver krypteret

Microsoft er endelig i færd med at teste end-to-end kryptering af Skype-samtaler

Artikel top billede

De fleste beskytter sin computer på den ene eller anden måde, hvad end det er med antivirus-programmer eller god sund fornuft.

Men man bør også beskytte sine samtaler fra nysgerrige oppurtunister.

Derfor er det også en glædelig nyhed, at Microsoft endelig er begyndt at teste end-to-end kryptering af dine chat-samtaler.

Microsoft tester i øjeblikket krypterede samtaler i den særlige Skype Insider Preview-app, en form for beta-app for Skype, hvilket du kan læse mere om det her i et opslag i Microsofts forum.

Læs også: Ærgerlig FBI må opgive at bryde ind i tusindvis af telefoner: "Kryptering er blevet et stort problem"

Funktionen kaldet Private Conversation - private samtaler på dansk - og bygger på den åbne Signal Protocol af Open Whisper Systems til at sikre samtalerne.

Ud over end-to-end kryptering vil samtalen også være skjule fra samtaleoversigten, og du vil ikke modtage notifikationer.

Det er et fremragende skridt i den rigtige retning, men man kan undre sig over, hvorfor det har taget så lang tid? Mange andre typer chatprogrammer understøtter allerede fuld kryptering og gør det endda fordelt over hele fladen - ikke kun i udvalgte samtaler.

Facebook Messenger tilbyder også end-to-end kryptering, men også kun som en tilvalgsløsning og ikke over alle samtaler. Ønsker du dine samtaler fuldstændig beskyttet, skal du se dig om efter apps eller programmer som Signal, Silent, Telegram, WhatsApp eller den danske Wire.

Skypes krypteringsfunktion er endnu kun en betafunktion, og hvis du ønsker at prøve funktionen, kan du hente den særlige Insider-version af Skype (version 8.13.76.8).

Læs også: Apple vil stramme kryptering til nye højder i kølvandet på spionsag: Glemmer du din kode, er der nul hjælp at hente

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S