Microsoft endelig med på vognen: Skype-samtaler bliver krypteret

Microsoft er endelig i færd med at teste end-to-end kryptering af Skype-samtaler

Artikel top billede

De fleste beskytter sin computer på den ene eller anden måde, hvad end det er med antivirus-programmer eller god sund fornuft.

Men man bør også beskytte sine samtaler fra nysgerrige oppurtunister.

Derfor er det også en glædelig nyhed, at Microsoft endelig er begyndt at teste end-to-end kryptering af dine chat-samtaler.

Microsoft tester i øjeblikket krypterede samtaler i den særlige Skype Insider Preview-app, en form for beta-app for Skype, hvilket du kan læse mere om det her i et opslag i Microsofts forum.

Læs også: Ærgerlig FBI må opgive at bryde ind i tusindvis af telefoner: "Kryptering er blevet et stort problem"

Funktionen kaldet Private Conversation - private samtaler på dansk - og bygger på den åbne Signal Protocol af Open Whisper Systems til at sikre samtalerne.

Ud over end-to-end kryptering vil samtalen også være skjule fra samtaleoversigten, og du vil ikke modtage notifikationer.

Det er et fremragende skridt i den rigtige retning, men man kan undre sig over, hvorfor det har taget så lang tid? Mange andre typer chatprogrammer understøtter allerede fuld kryptering og gør det endda fordelt over hele fladen - ikke kun i udvalgte samtaler.

Facebook Messenger tilbyder også end-to-end kryptering, men også kun som en tilvalgsløsning og ikke over alle samtaler. Ønsker du dine samtaler fuldstændig beskyttet, skal du se dig om efter apps eller programmer som Signal, Silent, Telegram, WhatsApp eller den danske Wire.

Skypes krypteringsfunktion er endnu kun en betafunktion, og hvis du ønsker at prøve funktionen, kan du hente den særlige Insider-version af Skype (version 8.13.76.8).

Læs også: Apple vil stramme kryptering til nye højder i kølvandet på spionsag: Glemmer du din kode, er der nul hjælp at hente

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S