Microsoft endelig med på vognen: Skype-samtaler bliver krypteret

Microsoft er endelig i færd med at teste end-to-end kryptering af Skype-samtaler

Artikel top billede

De fleste beskytter sin computer på den ene eller anden måde, hvad end det er med antivirus-programmer eller god sund fornuft.

Men man bør også beskytte sine samtaler fra nysgerrige oppurtunister.

Derfor er det også en glædelig nyhed, at Microsoft endelig er begyndt at teste end-to-end kryptering af dine chat-samtaler.

Microsoft tester i øjeblikket krypterede samtaler i den særlige Skype Insider Preview-app, en form for beta-app for Skype, hvilket du kan læse mere om det her i et opslag i Microsofts forum.

Læs også: Ærgerlig FBI må opgive at bryde ind i tusindvis af telefoner: "Kryptering er blevet et stort problem"

Funktionen kaldet Private Conversation - private samtaler på dansk - og bygger på den åbne Signal Protocol af Open Whisper Systems til at sikre samtalerne.

Ud over end-to-end kryptering vil samtalen også være skjule fra samtaleoversigten, og du vil ikke modtage notifikationer.

Det er et fremragende skridt i den rigtige retning, men man kan undre sig over, hvorfor det har taget så lang tid? Mange andre typer chatprogrammer understøtter allerede fuld kryptering og gør det endda fordelt over hele fladen - ikke kun i udvalgte samtaler.

Facebook Messenger tilbyder også end-to-end kryptering, men også kun som en tilvalgsløsning og ikke over alle samtaler. Ønsker du dine samtaler fuldstændig beskyttet, skal du se dig om efter apps eller programmer som Signal, Silent, Telegram, WhatsApp eller den danske Wire.

Skypes krypteringsfunktion er endnu kun en betafunktion, og hvis du ønsker at prøve funktionen, kan du hente den særlige Insider-version af Skype (version 8.13.76.8).

Læs også: Apple vil stramme kryptering til nye højder i kølvandet på spionsag: Glemmer du din kode, er der nul hjælp at hente

Læses lige nu

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect