Microsoft endelig med på vognen: Skype-samtaler bliver krypteret

Microsoft er endelig i færd med at teste end-to-end kryptering af Skype-samtaler

Artikel top billede

De fleste beskytter sin computer på den ene eller anden måde, hvad end det er med antivirus-programmer eller god sund fornuft.

Men man bør også beskytte sine samtaler fra nysgerrige oppurtunister.

Derfor er det også en glædelig nyhed, at Microsoft endelig er begyndt at teste end-to-end kryptering af dine chat-samtaler.

Microsoft tester i øjeblikket krypterede samtaler i den særlige Skype Insider Preview-app, en form for beta-app for Skype, hvilket du kan læse mere om det her i et opslag i Microsofts forum.

Læs også: Ærgerlig FBI må opgive at bryde ind i tusindvis af telefoner: "Kryptering er blevet et stort problem"

Funktionen kaldet Private Conversation - private samtaler på dansk - og bygger på den åbne Signal Protocol af Open Whisper Systems til at sikre samtalerne.

Ud over end-to-end kryptering vil samtalen også være skjule fra samtaleoversigten, og du vil ikke modtage notifikationer.

Det er et fremragende skridt i den rigtige retning, men man kan undre sig over, hvorfor det har taget så lang tid? Mange andre typer chatprogrammer understøtter allerede fuld kryptering og gør det endda fordelt over hele fladen - ikke kun i udvalgte samtaler.

Facebook Messenger tilbyder også end-to-end kryptering, men også kun som en tilvalgsløsning og ikke over alle samtaler. Ønsker du dine samtaler fuldstændig beskyttet, skal du se dig om efter apps eller programmer som Signal, Silent, Telegram, WhatsApp eller den danske Wire.

Skypes krypteringsfunktion er endnu kun en betafunktion, og hvis du ønsker at prøve funktionen, kan du hente den særlige Insider-version af Skype (version 8.13.76.8).

Læs også: Apple vil stramme kryptering til nye højder i kølvandet på spionsag: Glemmer du din kode, er der nul hjælp at hente

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job