Microsofts Surface Book 2 kan nu købes i Danmark - men prisen er høj

Microsofts egen hybrid-computer med et dedikeret grafikkort kan nu købes i Danmark, men særligt den store 15 tommer-model får også en høj pris.

Artikel top billede

Microsofts Surface Book 2 blev lanceret i USA i efteråret, og byder på bedre indmad og et minimalt revideret udseende i forhold til den første version.

Derudover var nyheden dengang, at der udkom en 15 tommer-model af den særlige hybrid-computer, der kan dele sig i to, og hvor der i bunden kan sidde et ekstra dedikeret grafikkort.

Nu kommer de to Surface Book 2-varianter så også til Danmark, og selvom de lyder både interessante og imponerende, så kan prisen være skræmme de fleste væk.

Den almindelige Surface Book 2 kan købes fra i dag med en startpris på 13.299 kroner og er udstyret med Intels nyeste ottendegeneration Core i-processorer og kan købes i en variant med et Nvidia Geforce GTX 1050-grafikkort.

Det hæver selvfølgelig prisen, hvis du vælger varianten med Nvidia-grafikkortet.

Dertil kommer en samlet batterilevetid på op imod 17 timer, hvis man skal tro Microsofts påstand.

15 tommer-versionen af Surface Book 2 har et større batteri, en større skærm og ikke mindst et kraftigere grafikkort i form af et Nvidia Geforce GTX 1060-kort.

Læs også: Tynde, vilde og med vild batterilevetid: Her er nyt fra Acer, HP, Lenovo, Asus og HP fra årets store CES-messe

Dog er prisen for en 15 tommer-model også høj. Den starter på 21.699 kroner, men så får du også en Intel Core i7 (8.gen) processor, 16 GB RAM og 256 GB lagerplads. Giver du 7.800 kroner mere får du en 1 TB SSD i stedet.

En tilsvarende Dell XPS 15 (9560) med en lidt ældre 7.gen Intel-processor koster i dag 16.090 kroner med et GTX 1060-grafikkort indbygget og 512 GB lagerplads. Den kan dog ikke omdannes til en tablet. 

Den nye 15 tommer-model kan forudbestilles i dag med levering i april.

Læs også: Microsoft smider laptop-bombe: Lancerer ny og markant kraftigere Surface Book 2

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job