Microsofts Surface Book 2 kan nu købes i Danmark - men prisen er høj

Microsofts egen hybrid-computer med et dedikeret grafikkort kan nu købes i Danmark, men særligt den store 15 tommer-model får også en høj pris.

Artikel top billede

Microsofts Surface Book 2 blev lanceret i USA i efteråret, og byder på bedre indmad og et minimalt revideret udseende i forhold til den første version.

Derudover var nyheden dengang, at der udkom en 15 tommer-model af den særlige hybrid-computer, der kan dele sig i to, og hvor der i bunden kan sidde et ekstra dedikeret grafikkort.

Nu kommer de to Surface Book 2-varianter så også til Danmark, og selvom de lyder både interessante og imponerende, så kan prisen være skræmme de fleste væk.

Den almindelige Surface Book 2 kan købes fra i dag med en startpris på 13.299 kroner og er udstyret med Intels nyeste ottendegeneration Core i-processorer og kan købes i en variant med et Nvidia Geforce GTX 1050-grafikkort.

Det hæver selvfølgelig prisen, hvis du vælger varianten med Nvidia-grafikkortet.

Dertil kommer en samlet batterilevetid på op imod 17 timer, hvis man skal tro Microsofts påstand.

15 tommer-versionen af Surface Book 2 har et større batteri, en større skærm og ikke mindst et kraftigere grafikkort i form af et Nvidia Geforce GTX 1060-kort.

Læs også: Tynde, vilde og med vild batterilevetid: Her er nyt fra Acer, HP, Lenovo, Asus og HP fra årets store CES-messe

Dog er prisen for en 15 tommer-model også høj. Den starter på 21.699 kroner, men så får du også en Intel Core i7 (8.gen) processor, 16 GB RAM og 256 GB lagerplads. Giver du 7.800 kroner mere får du en 1 TB SSD i stedet.

En tilsvarende Dell XPS 15 (9560) med en lidt ældre 7.gen Intel-processor koster i dag 16.090 kroner med et GTX 1060-grafikkort indbygget og 512 GB lagerplads. Den kan dog ikke omdannes til en tablet. 

Den nye 15 tommer-model kan forudbestilles i dag med levering i april.

Læs også: Microsoft smider laptop-bombe: Lancerer ny og markant kraftigere Surface Book 2

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior .NET Developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory