Apple på vej med tre nye Mac-computere i 2018 - bliver udstyret med Apples egne processorer

Apple er på vej med tre nye Mac-computere, der vil blive udstyret med Apples egne processorer.

Artikel top billede

I den seneste iMac Pro-computer til professionelle installerede Apple sin egenudviklede processor, der håndterede lyd, kamerahåndtering og kryptering.

Det samme skete i de seneste Macbook Pro-computere, hvor en særskilt, Apple-udviklet processor håndterede touch-barens input samt touchID-fingerskanneren for øget sikkerhed.

Den tendens fortsætter Apple med tre nye Mac-computere i 2018. Det skriver Bloomberg efter at have talt med kilder hos Apple.

Læs også: Apple lancerer ny monster-computer: Kommer til salg torsdag

Der er ingen detaljer for, hvad processorerne skal bruges til, andet end at de vil være at finde i opdaterede bærbare computere - nye Macbook Pro’er? - samt en ny desktop-computer.

Processorerne vil formodentligt blot være sekundære processorer i stil med de eksisterende. I Macbook Pro’erne benyttes processoren blandt andet til at sikre TouchID-skanneren, så den er mindre udsat for it-kriminelle snushaner.

På sigt kan det dog betyde, at Apple vælger kun at benytte sine egne processorer i selv sine computere, der indtil nu har haft Intel-chips under tastaturet.

Apples nyeste iPad og Apple-processorer er allerede målt på rå ydeevne markant hurtigere end de bedste fra Qualcomm eller Samsung, og ved at skifte over til kun egenproducerede processorer i sine computere, vil Apple være endnu mere uafhængig af andres udvikling.

I Apples seneste A11 Bionic-processor fra 2017 sidder der - ud over selve A11-chippen også fire andre co-processorer, heriblandt en GPU og en processor til neurale netværk.

Forvent dog ikke en “only Apple”-computer foreløbig.

Læs også: CEO for processor-gigant: Fejl som Spectre og Meltdown vil højst sandsynligt ske igen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS