Samsung bekræfter lanceringsdato for Samsung Galaxy S9

Forvent en ny topmodel fra Samsung ved den næste store teknologimesse i Barcelona

Artikel top billede

Et foto af Samsung Galaxy S8. Foto: Samsung

Der var rygter om en mulig lancering ved CES-messen, men Samsung benyttede i stedet messen til... (trommehvirvel)... at annoncere annonceringsdatoen for den kommende Galaxy S9-lancering.

Ved CES-messen i Las Vegas fortalte Samsungs CEO, DJ Koh, udvalgte journalister fra blandt andet ZDNet, at den forventede efterfølger til dette års anmelderroste Samsung Galaxy S8 vil blive lanceret ved Mobile World Congress, der foregår i slutningen af februar i Barcelona. 

Læs også: Samsung på vej med den nye Galaxy S9: Det kan du vente dig

Det er ikke første gang, at Samsung benytter sig af MWC til sine lanceringer. Det samme skete ved lanceringen af Samsung Galaxy S7 og S7 Edge tilbage i 2016.

Forbedring af S8

Hvis du overvejer at udskifte din gamle smartphone med den kommende S9’er, skal du være forberedt på, at den nok ikke vil indeholde de helt store innovative nyheder.

Det meldes fra flere medier, at S9 vil være en opgraderet og forbedret S8’er i samme flotte og enkle design, men med bedre hardware og en bedre placeret fingerskanner på bagsiden. Det lyder dog som en markant forbedring, da fingerskannerens på S8’eren var tæt på ubrugelig grundet sin placering.

Læs også: Disse nye fede smartphones er på vej: Her er nogle af det kommende års spændende nyheder

Vi forventer også, at S9’eren kommer i to varianter: S9 og S9+ med henholdsvis 5,8 og 6.2 tommer skærme, den netop lancerede Exynos 9810-processor og 6GB RAM. Der er også snak om, at den større S9+ vil få et dualkamera i stil med konkurrenternes og som på Samsungs egen Note 8-mobil.

DJ Koh adresserede også et andet Samsung-rygte, nemlig at selskabet vil lancere en smartphone med en fleksibel skærm, der kan foldes sammen.

Koh udtalte, at sådan en enhed vil blive annonceret næste år.

Læs også: Ny trend: Selv de billigere smartphones har nu skærme, der dækker hele fronten

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job