Samsung bekræfter lanceringsdato for Samsung Galaxy S9

Forvent en ny topmodel fra Samsung ved den næste store teknologimesse i Barcelona

Artikel top billede

Et foto af Samsung Galaxy S8. Foto: Samsung

Der var rygter om en mulig lancering ved CES-messen, men Samsung benyttede i stedet messen til... (trommehvirvel)... at annoncere annonceringsdatoen for den kommende Galaxy S9-lancering.

Ved CES-messen i Las Vegas fortalte Samsungs CEO, DJ Koh, udvalgte journalister fra blandt andet ZDNet, at den forventede efterfølger til dette års anmelderroste Samsung Galaxy S8 vil blive lanceret ved Mobile World Congress, der foregår i slutningen af februar i Barcelona. 

Læs også: Samsung på vej med den nye Galaxy S9: Det kan du vente dig

Det er ikke første gang, at Samsung benytter sig af MWC til sine lanceringer. Det samme skete ved lanceringen af Samsung Galaxy S7 og S7 Edge tilbage i 2016.

Forbedring af S8

Hvis du overvejer at udskifte din gamle smartphone med den kommende S9’er, skal du være forberedt på, at den nok ikke vil indeholde de helt store innovative nyheder.

Det meldes fra flere medier, at S9 vil være en opgraderet og forbedret S8’er i samme flotte og enkle design, men med bedre hardware og en bedre placeret fingerskanner på bagsiden. Det lyder dog som en markant forbedring, da fingerskannerens på S8’eren var tæt på ubrugelig grundet sin placering.

Læs også: Disse nye fede smartphones er på vej: Her er nogle af det kommende års spændende nyheder

Vi forventer også, at S9’eren kommer i to varianter: S9 og S9+ med henholdsvis 5,8 og 6.2 tommer skærme, den netop lancerede Exynos 9810-processor og 6GB RAM. Der er også snak om, at den større S9+ vil få et dualkamera i stil med konkurrenternes og som på Samsungs egen Note 8-mobil.

DJ Koh adresserede også et andet Samsung-rygte, nemlig at selskabet vil lancere en smartphone med en fleksibel skærm, der kan foldes sammen.

Koh udtalte, at sådan en enhed vil blive annonceret næste år.

Læs også: Ny trend: Selv de billigere smartphones har nu skærme, der dækker hele fronten

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job