LG stopper al udvikling af LG G7: Begynder helt forfra få måneder før lancering

Ifølge et velanset koreansk investormedie har LG’s CEO beordret fuld stop på udviklingen af LG G7 og starte forfra

Artikel top billede

Det er ikke let at være LG i disse mobiltider.

Selskabet har relativ stor succes på sine andre forretningsområder, men det står skidt til på mobilområdet.

Her har LG ikke haft overskud de seneste 11 kvartaler, hvilket må siges at være utilfredsstillende.

Det har indtil videre ført til historier om, at den kommende LG “G7” ville få et nyt navn og ny branding, og at LG ville gå væk fra en årlig lanceringcyklus og udkomme med færre smartphones.

Men nu skriver det koreanske medie The Investor, at al udvikling af LG G7 er bremset efter ordre fra topledelsen.

LG’s CEO og vicebestyrelsesformand, Jo Seong-Jin, har beordret fuld stop på udviklingen af LG “G7” og bedt LG’s mobildivision om at begynde forfra efter et besøg på CES-messen.

Det var ellers forventet, at LG “G7” skulle udkomme til Mobile World Congress-messen i Barcelona i slutningen af februar, men dette bliver formodentligt svært at overholde nu.

Inden nyheden forventede man, at LG G7 kun ville være en mindre opdatering i forhold til sidste års LG G6 med en bedre processor, tyndere rammer om skærmen og et bedre kamera.

Læs også: Samsung bekræfter lanceringsdato for Samsung Galaxy S9

Ifølge The Investor er det netop grunden til, at udviklingen skulle være bremset: At LG havde svært ved at finde en stærk grund til, at folk skulle købe “G7.”

Sidste år overraskede LG med en flot og glimrende LG G6-telefon, men som blev overskygget af lanceringen af Samsungs Galaxy S8.

Venter du på en ny LG-telefon, ser det ud til, at du nu skal vente helt til april.

Læs også: Test af Samsung Galaxy S8+: Super lækker smartphone med få, men ærgerlige mangler

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos