LG stopper al udvikling af LG G7: Begynder helt forfra få måneder før lancering

Ifølge et velanset koreansk investormedie har LG’s CEO beordret fuld stop på udviklingen af LG G7 og starte forfra

Artikel top billede

Det er ikke let at være LG i disse mobiltider.

Selskabet har relativ stor succes på sine andre forretningsområder, men det står skidt til på mobilområdet.

Her har LG ikke haft overskud de seneste 11 kvartaler, hvilket må siges at være utilfredsstillende.

Det har indtil videre ført til historier om, at den kommende LG “G7” ville få et nyt navn og ny branding, og at LG ville gå væk fra en årlig lanceringcyklus og udkomme med færre smartphones.

Men nu skriver det koreanske medie The Investor, at al udvikling af LG G7 er bremset efter ordre fra topledelsen.

LG’s CEO og vicebestyrelsesformand, Jo Seong-Jin, har beordret fuld stop på udviklingen af LG “G7” og bedt LG’s mobildivision om at begynde forfra efter et besøg på CES-messen.

Det var ellers forventet, at LG “G7” skulle udkomme til Mobile World Congress-messen i Barcelona i slutningen af februar, men dette bliver formodentligt svært at overholde nu.

Inden nyheden forventede man, at LG G7 kun ville være en mindre opdatering i forhold til sidste års LG G6 med en bedre processor, tyndere rammer om skærmen og et bedre kamera.

Læs også: Samsung bekræfter lanceringsdato for Samsung Galaxy S9

Ifølge The Investor er det netop grunden til, at udviklingen skulle være bremset: At LG havde svært ved at finde en stærk grund til, at folk skulle købe “G7.”

Sidste år overraskede LG med en flot og glimrende LG G6-telefon, men som blev overskygget af lanceringen af Samsungs Galaxy S8.

Venter du på en ny LG-telefon, ser det ud til, at du nu skal vente helt til april.

Læs også: Test af Samsung Galaxy S8+: Super lækker smartphone med få, men ærgerlige mangler

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS