LG stopper al udvikling af LG G7: Begynder helt forfra få måneder før lancering

Ifølge et velanset koreansk investormedie har LG’s CEO beordret fuld stop på udviklingen af LG G7 og starte forfra

Artikel top billede

Det er ikke let at være LG i disse mobiltider.

Selskabet har relativ stor succes på sine andre forretningsområder, men det står skidt til på mobilområdet.

Her har LG ikke haft overskud de seneste 11 kvartaler, hvilket må siges at være utilfredsstillende.

Det har indtil videre ført til historier om, at den kommende LG “G7” ville få et nyt navn og ny branding, og at LG ville gå væk fra en årlig lanceringcyklus og udkomme med færre smartphones.

Men nu skriver det koreanske medie The Investor, at al udvikling af LG G7 er bremset efter ordre fra topledelsen.

LG’s CEO og vicebestyrelsesformand, Jo Seong-Jin, har beordret fuld stop på udviklingen af LG “G7” og bedt LG’s mobildivision om at begynde forfra efter et besøg på CES-messen.

Det var ellers forventet, at LG “G7” skulle udkomme til Mobile World Congress-messen i Barcelona i slutningen af februar, men dette bliver formodentligt svært at overholde nu.

Inden nyheden forventede man, at LG G7 kun ville være en mindre opdatering i forhold til sidste års LG G6 med en bedre processor, tyndere rammer om skærmen og et bedre kamera.

Læs også: Samsung bekræfter lanceringsdato for Samsung Galaxy S9

Ifølge The Investor er det netop grunden til, at udviklingen skulle være bremset: At LG havde svært ved at finde en stærk grund til, at folk skulle købe “G7.”

Sidste år overraskede LG med en flot og glimrende LG G6-telefon, men som blev overskygget af lanceringen af Samsungs Galaxy S8.

Venter du på en ny LG-telefon, ser det ud til, at du nu skal vente helt til april.

Læs også: Test af Samsung Galaxy S8+: Super lækker smartphone med få, men ærgerlige mangler

Mere om samme emne

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S