LG stopper al udvikling af LG G7: Begynder helt forfra få måneder før lancering

Ifølge et velanset koreansk investormedie har LG’s CEO beordret fuld stop på udviklingen af LG G7 og starte forfra

Artikel top billede

Det er ikke let at være LG i disse mobiltider.

Selskabet har relativ stor succes på sine andre forretningsområder, men det står skidt til på mobilområdet.

Her har LG ikke haft overskud de seneste 11 kvartaler, hvilket må siges at være utilfredsstillende.

Det har indtil videre ført til historier om, at den kommende LG “G7” ville få et nyt navn og ny branding, og at LG ville gå væk fra en årlig lanceringcyklus og udkomme med færre smartphones.

Men nu skriver det koreanske medie The Investor, at al udvikling af LG G7 er bremset efter ordre fra topledelsen.

LG’s CEO og vicebestyrelsesformand, Jo Seong-Jin, har beordret fuld stop på udviklingen af LG “G7” og bedt LG’s mobildivision om at begynde forfra efter et besøg på CES-messen.

Det var ellers forventet, at LG “G7” skulle udkomme til Mobile World Congress-messen i Barcelona i slutningen af februar, men dette bliver formodentligt svært at overholde nu.

Inden nyheden forventede man, at LG G7 kun ville være en mindre opdatering i forhold til sidste års LG G6 med en bedre processor, tyndere rammer om skærmen og et bedre kamera.

Læs også: Samsung bekræfter lanceringsdato for Samsung Galaxy S9

Ifølge The Investor er det netop grunden til, at udviklingen skulle være bremset: At LG havde svært ved at finde en stærk grund til, at folk skulle købe “G7.”

Sidste år overraskede LG med en flot og glimrende LG G6-telefon, men som blev overskygget af lanceringen af Samsungs Galaxy S8.

Venter du på en ny LG-telefon, ser det ud til, at du nu skal vente helt til april.

Læs også: Test af Samsung Galaxy S8+: Super lækker smartphone med få, men ærgerlige mangler

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S