Advents-quiz finale: Vind et lækkert HiFi-headset fra Blue

Vi runder vores advents-quiz af med at udlodde en et lækkert Blue Lola-headset. Deltag i den fjerde og sidste runde af quizzen her.

Artikel top billede

Søndag er det juleaften. Der er længe, længe til. 

Computerworld er dog allerede i gavehumør nu, og derfor er vi klar med vores fjerde og sidste adventsquiz, hvor du har mulighed for at vinde et fedt headset fra Blue.  

Konkurrencen løber hen over weekenden og slutter 25. december. 

Vi trækker lod blandt de korrekte besvarelser i quizzen, og vinderen får direkte besked. Har vinderen ikke svaret tilbage inden for en uge, går præmien videre til en anden. 

Præmien består denne gang af et Blue Lola-headset, et sæt høretelefoner i HiFi-kvalitet til en værdi af 2.049 kroner. 

Her fra Computerworld er der kun at sige glædelig jul og godt nytår, og husk at deltage i konkurrencen. 

Konkurrencebetingelser: Alle kan deltage, men kun én gang. Ved flere svar forbeholder Computerworld sig ret til at udelukke deltagere. Vinderne får direkte besked, der kommer derfor ikke yderligere beskeder på Computerworld.dk.

Deltag i konkurrencen her

Blue Lola

Blue er et amerikansk HiFi-selskab, der siden 1995 har solgt mikrofoner til studie- og professionel brug.

Mange de bedste kunstnere i verden såsom Bob Dylan eller Imagine Dragons benytter sig af Blues mikrofoner til at indspille sange, som vi andre lytter til igen og igen.

Den erfaring bruger Blue nu til at give brugere den ultimative lytteoplevelse.

Artiklen fortsætter under billedet... 

Takket være Blues specialfremstillede 50mm drivere tager Lola lydkvaliteten til et nyt niveau.

Driverne sørger for en ekstrem nøjagtig lydgengivelse, og store kabinetter bag driverne maksimerer luftvolumen omkring driverne.

Det giver et fuldendt og harmonisk lydbillede, hvor de lave frekvenser er stramme og kraftige, mellemtonerne velartikulerede og de høje frekvenser tilpas vidtrækkende.

Uanset om du lytter til musik i MP3-format, FLAC-format, vinyl eller streamer direkte fra Spotify, lover Blue, at brugere med Lola vil få ørerne op for detaljer i musikken, de aldrig har bemærket før.

Med Lola-headsettet medfølger to lydkabler på henholdsvis tre og 1,2 meter, hvoraf den ene har indbygget mikrofon til at fungere med din smartphone. 

Deltag i konkurrencen her

Læs også: Ny trend: Selv de billigere smartphones har nu skærme, der dækker hele fronten

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse