Apple-konkurrenter: Vi gør ikke vores telefoner langsommere

Apple er kommet i modvind efter indrømmelsen af, at selskabet bevidst gør telefoner langsommere for at holde på batteriet. Nu tager flere konkurrenter afstand fra den omstridte praksis.

Artikel top billede

Apple er kommet i gedigen modvind efter afsløringen af, at selskabet bevidst sænker ydeevnen på en række områder i ældre iPhones.

Det gælder blandt andet på den rå ydeevne, skærmens opdateringshastighed eller åbningstiden for apps.

Apple forklarer i et åbent brev, at begrænsningen sker for at sikre, at ældre telefoner stadig vil have den samme batterilevetid og stabilitet trods et forældet batteri.

Dette er sket med iPhone 6, 6 Plus, SE og de to iPhone 7-versioner. Som undskyldning har Apple tilbudt et batteriskift til personer med en af ovenstående modeller til en langt lavere pris end ellers.

Det kan du læse mere om her: Efter bevidst at have gjort iPhones langsommere: Apple undskylder med markant billigere batteriskift

På Android-siden ser det anderledes ud, hvis man skal stole på producenternes egne udmeldinger.

Amerikanske medier har spurgt flere af de store Android-producenter, om de også begrænser deres telefoners ydeevne efter et år, og for alle er svaret et rungende nej.

Både HTC og Motorola forklarer til The Verge, at man her ikke har begrænset ældre smartphones ydeevne på nogen måde.

LG og Samsung: Har og vil aldrig gøre det
Hos de to sydkoreanske producenter LG og Samsung er svaret også tydeligt.

LG forklarer til PhoneArena, at man “aldrig har gjort det og aldrig vil gøre det!”

Samsung forklarer ligeså, at man heller ikke her har begrænset ydeevnen på ældre modeller for at få batteriet til at holde længere, men at man i stedet benytter sig af softwarealgoritmer til at optimere strømstyringen.

Apple har allerede meldt ud, at begrænsningen af ydeevnen med tiden er en praksis, der også i fremtiden vil blive benyttet, men at Apple vil blive bedre til at forklare sine forbrugere hvorfor og hvordan.

I en kommende iOS-opdatering vil iPhone-brugere blandt andet kunne se batteriets status.

Læs også: Apple indrømmer: Jo vi gør din telefon langsommere, men der er en god grund til det

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics