Apple-konkurrenter: Vi gør ikke vores telefoner langsommere

Apple er kommet i modvind efter indrømmelsen af, at selskabet bevidst gør telefoner langsommere for at holde på batteriet. Nu tager flere konkurrenter afstand fra den omstridte praksis.

Artikel top billede

Apple er kommet i gedigen modvind efter afsløringen af, at selskabet bevidst sænker ydeevnen på en række områder i ældre iPhones.

Det gælder blandt andet på den rå ydeevne, skærmens opdateringshastighed eller åbningstiden for apps.

Apple forklarer i et åbent brev, at begrænsningen sker for at sikre, at ældre telefoner stadig vil have den samme batterilevetid og stabilitet trods et forældet batteri.

Dette er sket med iPhone 6, 6 Plus, SE og de to iPhone 7-versioner. Som undskyldning har Apple tilbudt et batteriskift til personer med en af ovenstående modeller til en langt lavere pris end ellers.

Det kan du læse mere om her: Efter bevidst at have gjort iPhones langsommere: Apple undskylder med markant billigere batteriskift

På Android-siden ser det anderledes ud, hvis man skal stole på producenternes egne udmeldinger.

Amerikanske medier har spurgt flere af de store Android-producenter, om de også begrænser deres telefoners ydeevne efter et år, og for alle er svaret et rungende nej.

Både HTC og Motorola forklarer til The Verge, at man her ikke har begrænset ældre smartphones ydeevne på nogen måde.

LG og Samsung: Har og vil aldrig gøre det
Hos de to sydkoreanske producenter LG og Samsung er svaret også tydeligt.

LG forklarer til PhoneArena, at man “aldrig har gjort det og aldrig vil gøre det!”

Samsung forklarer ligeså, at man heller ikke her har begrænset ydeevnen på ældre modeller for at få batteriet til at holde længere, men at man i stedet benytter sig af softwarealgoritmer til at optimere strømstyringen.

Apple har allerede meldt ud, at begrænsningen af ydeevnen med tiden er en praksis, der også i fremtiden vil blive benyttet, men at Apple vil blive bedre til at forklare sine forbrugere hvorfor og hvordan.

I en kommende iOS-opdatering vil iPhone-brugere blandt andet kunne se batteriets status.

Læs også: Apple indrømmer: Jo vi gør din telefon langsommere, men der er en god grund til det

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS