Apple-konkurrenter: Vi gør ikke vores telefoner langsommere

Apple er kommet i modvind efter indrømmelsen af, at selskabet bevidst gør telefoner langsommere for at holde på batteriet. Nu tager flere konkurrenter afstand fra den omstridte praksis.

Artikel top billede

Apple er kommet i gedigen modvind efter afsløringen af, at selskabet bevidst sænker ydeevnen på en række områder i ældre iPhones.

Det gælder blandt andet på den rå ydeevne, skærmens opdateringshastighed eller åbningstiden for apps.

Apple forklarer i et åbent brev, at begrænsningen sker for at sikre, at ældre telefoner stadig vil have den samme batterilevetid og stabilitet trods et forældet batteri.

Dette er sket med iPhone 6, 6 Plus, SE og de to iPhone 7-versioner. Som undskyldning har Apple tilbudt et batteriskift til personer med en af ovenstående modeller til en langt lavere pris end ellers.

Det kan du læse mere om her: Efter bevidst at have gjort iPhones langsommere: Apple undskylder med markant billigere batteriskift

På Android-siden ser det anderledes ud, hvis man skal stole på producenternes egne udmeldinger.

Amerikanske medier har spurgt flere af de store Android-producenter, om de også begrænser deres telefoners ydeevne efter et år, og for alle er svaret et rungende nej.

Både HTC og Motorola forklarer til The Verge, at man her ikke har begrænset ældre smartphones ydeevne på nogen måde.

LG og Samsung: Har og vil aldrig gøre det
Hos de to sydkoreanske producenter LG og Samsung er svaret også tydeligt.

LG forklarer til PhoneArena, at man “aldrig har gjort det og aldrig vil gøre det!”

Samsung forklarer ligeså, at man heller ikke her har begrænset ydeevnen på ældre modeller for at få batteriet til at holde længere, men at man i stedet benytter sig af softwarealgoritmer til at optimere strømstyringen.

Apple har allerede meldt ud, at begrænsningen af ydeevnen med tiden er en praksis, der også i fremtiden vil blive benyttet, men at Apple vil blive bedre til at forklare sine forbrugere hvorfor og hvordan.

I en kommende iOS-opdatering vil iPhone-brugere blandt andet kunne se batteriets status.

Læs også: Apple indrømmer: Jo vi gør din telefon langsommere, men der er en god grund til det

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job