Apple-konkurrenter: Vi gør ikke vores telefoner langsommere

Apple er kommet i modvind efter indrømmelsen af, at selskabet bevidst gør telefoner langsommere for at holde på batteriet. Nu tager flere konkurrenter afstand fra den omstridte praksis.

Artikel top billede

Apple er kommet i gedigen modvind efter afsløringen af, at selskabet bevidst sænker ydeevnen på en række områder i ældre iPhones.

Det gælder blandt andet på den rå ydeevne, skærmens opdateringshastighed eller åbningstiden for apps.

Apple forklarer i et åbent brev, at begrænsningen sker for at sikre, at ældre telefoner stadig vil have den samme batterilevetid og stabilitet trods et forældet batteri.

Dette er sket med iPhone 6, 6 Plus, SE og de to iPhone 7-versioner. Som undskyldning har Apple tilbudt et batteriskift til personer med en af ovenstående modeller til en langt lavere pris end ellers.

Det kan du læse mere om her: Efter bevidst at have gjort iPhones langsommere: Apple undskylder med markant billigere batteriskift

På Android-siden ser det anderledes ud, hvis man skal stole på producenternes egne udmeldinger.

Amerikanske medier har spurgt flere af de store Android-producenter, om de også begrænser deres telefoners ydeevne efter et år, og for alle er svaret et rungende nej.

Både HTC og Motorola forklarer til The Verge, at man her ikke har begrænset ældre smartphones ydeevne på nogen måde.

LG og Samsung: Har og vil aldrig gøre det
Hos de to sydkoreanske producenter LG og Samsung er svaret også tydeligt.

LG forklarer til PhoneArena, at man “aldrig har gjort det og aldrig vil gøre det!”

Samsung forklarer ligeså, at man heller ikke her har begrænset ydeevnen på ældre modeller for at få batteriet til at holde længere, men at man i stedet benytter sig af softwarealgoritmer til at optimere strømstyringen.

Apple har allerede meldt ud, at begrænsningen af ydeevnen med tiden er en praksis, der også i fremtiden vil blive benyttet, men at Apple vil blive bedre til at forklare sine forbrugere hvorfor og hvordan.

I en kommende iOS-opdatering vil iPhone-brugere blandt andet kunne se batteriets status.

Læs også: Apple indrømmer: Jo vi gør din telefon langsommere, men der er en god grund til det

Læses lige nu

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Automation Developer - Digital & Processes

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory