Apple-konkurrenter: Vi gør ikke vores telefoner langsommere

Apple er kommet i modvind efter indrømmelsen af, at selskabet bevidst gør telefoner langsommere for at holde på batteriet. Nu tager flere konkurrenter afstand fra den omstridte praksis.

Artikel top billede

Apple er kommet i gedigen modvind efter afsløringen af, at selskabet bevidst sænker ydeevnen på en række områder i ældre iPhones.

Det gælder blandt andet på den rå ydeevne, skærmens opdateringshastighed eller åbningstiden for apps.

Apple forklarer i et åbent brev, at begrænsningen sker for at sikre, at ældre telefoner stadig vil have den samme batterilevetid og stabilitet trods et forældet batteri.

Dette er sket med iPhone 6, 6 Plus, SE og de to iPhone 7-versioner. Som undskyldning har Apple tilbudt et batteriskift til personer med en af ovenstående modeller til en langt lavere pris end ellers.

Det kan du læse mere om her: Efter bevidst at have gjort iPhones langsommere: Apple undskylder med markant billigere batteriskift

På Android-siden ser det anderledes ud, hvis man skal stole på producenternes egne udmeldinger.

Amerikanske medier har spurgt flere af de store Android-producenter, om de også begrænser deres telefoners ydeevne efter et år, og for alle er svaret et rungende nej.

Både HTC og Motorola forklarer til The Verge, at man her ikke har begrænset ældre smartphones ydeevne på nogen måde.

LG og Samsung: Har og vil aldrig gøre det
Hos de to sydkoreanske producenter LG og Samsung er svaret også tydeligt.

LG forklarer til PhoneArena, at man “aldrig har gjort det og aldrig vil gøre det!”

Samsung forklarer ligeså, at man heller ikke her har begrænset ydeevnen på ældre modeller for at få batteriet til at holde længere, men at man i stedet benytter sig af softwarealgoritmer til at optimere strømstyringen.

Apple har allerede meldt ud, at begrænsningen af ydeevnen med tiden er en praksis, der også i fremtiden vil blive benyttet, men at Apple vil blive bedre til at forklare sine forbrugere hvorfor og hvordan.

I en kommende iOS-opdatering vil iPhone-brugere blandt andet kunne se batteriets status.

Læs også: Apple indrømmer: Jo vi gør din telefon langsommere, men der er en god grund til det

Læses lige nu

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse