Efter bevidst at have gjort iPhones langsommere: Apple undskylder ved at sænke prisen for batteri-udskiftning

Apple dumper prisen markant for at få skiftet batteriet på iPhones, hvis ydeevne bevidst er blevet sænket i takt med, at batteriet er blevet slidt.

Artikel top billede

Det var en tabersag, da Apple kort før jul måtte indrømme, at selskabet bevidst sløvede ældre iPhones for at få batteriet til at holde til en hel dag.

Det er alment kendt, at batterier bliver dårligere til at holde ladningen med tiden, og ved at sænke ydeevnen i telefonen har Apples fået batterierne til at holde en hel dag og samtidig undgået pludselige genstarter.

Læs mere her: Apple indrømmer: Jo vi gør din telefon langsommere, men der er en god grund til det

Problemet var bare, at Apple på intet tidspunkt meldte ud til forbrugerne, at deres telefoner blev langsommere.

Alt dette undskylder Apple nu i et længere brev (på engelsk), hvilket blandt andet sker efter, at en gruppe utilfredse amerikanske iPhone-brugere har sagsøgt selskabet. 

”Vi ved, at nogle af jer føler, at Apple har skuffet jer. Det undskylder vi,” indleder Apple brevet.

“Funktionen” blev indført for knap et år siden med iOS 10.2.1 og berører iPhone 6 og nyere iPhones (6,6+, 7, 7+, og SE).

Aktiveres funktionen betyder det ifølge Apple, at apps er længere tid om at starte, lydstyrken sænkes, skærmens opdateringshastighed sænkes og apps i højere grad skal oftere genindlæses efter at have ligget i baggrunden.

Alt sammen for at spare på batteriet og sikre stabilitet, forklarer Apple. 

Undskylder med billigere batteriskift

Sammen med undskyldningsbrevet har Apple også opdateret sin vidensbase omkring sine batterier, ligesom Apple har sænket prisen på udskiftning af batteriet for iPhone 6 og nyere telefoner inden for det næste år.

Har du en iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7 eller 7 Plus, vil du i løbet af 2018 (med start i løbet af begyndelsen af januar) kunne få udskiftet batteriet for 229 kroner i stedet for de ellers almindelige 629 kroner.

I løbet af de næste par dage vil der komme yderligere information omkring hvor, hvordan og hvorledes batteriskiftet kan foregå, og Apple lover også i det åbne brev, at der i en kommende iOS-opdatering vil medfølge nye funktioner til at kunne se batteriets tilstand.

Det er ikke første gang, at Computerworld skriver om langsommere iPhones.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe test af nye iOS-versioner på ældre iPhones: Sådan påvirker et nyt iOS performance på din iPhone

Læs også: Oversigt: Her er årets bedste smartphones 2017

Forsvaret

Informationssikkerhedsofficer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect