Efter bevidst at have gjort iPhones langsommere: Apple undskylder ved at sænke prisen for batteri-udskiftning

Apple dumper prisen markant for at få skiftet batteriet på iPhones, hvis ydeevne bevidst er blevet sænket i takt med, at batteriet er blevet slidt.

Artikel top billede

Det var en tabersag, da Apple kort før jul måtte indrømme, at selskabet bevidst sløvede ældre iPhones for at få batteriet til at holde til en hel dag.

Det er alment kendt, at batterier bliver dårligere til at holde ladningen med tiden, og ved at sænke ydeevnen i telefonen har Apples fået batterierne til at holde en hel dag og samtidig undgået pludselige genstarter.

Læs mere her: Apple indrømmer: Jo vi gør din telefon langsommere, men der er en god grund til det

Problemet var bare, at Apple på intet tidspunkt meldte ud til forbrugerne, at deres telefoner blev langsommere.

Alt dette undskylder Apple nu i et længere brev (på engelsk), hvilket blandt andet sker efter, at en gruppe utilfredse amerikanske iPhone-brugere har sagsøgt selskabet. 

”Vi ved, at nogle af jer føler, at Apple har skuffet jer. Det undskylder vi,” indleder Apple brevet.

“Funktionen” blev indført for knap et år siden med iOS 10.2.1 og berører iPhone 6 og nyere iPhones (6,6+, 7, 7+, og SE).

Aktiveres funktionen betyder det ifølge Apple, at apps er længere tid om at starte, lydstyrken sænkes, skærmens opdateringshastighed sænkes og apps i højere grad skal oftere genindlæses efter at have ligget i baggrunden.

Alt sammen for at spare på batteriet og sikre stabilitet, forklarer Apple. 

Undskylder med billigere batteriskift

Sammen med undskyldningsbrevet har Apple også opdateret sin vidensbase omkring sine batterier, ligesom Apple har sænket prisen på udskiftning af batteriet for iPhone 6 og nyere telefoner inden for det næste år.

Har du en iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7 eller 7 Plus, vil du i løbet af 2018 (med start i løbet af begyndelsen af januar) kunne få udskiftet batteriet for 229 kroner i stedet for de ellers almindelige 629 kroner.

I løbet af de næste par dage vil der komme yderligere information omkring hvor, hvordan og hvorledes batteriskiftet kan foregå, og Apple lover også i det åbne brev, at der i en kommende iOS-opdatering vil medfølge nye funktioner til at kunne se batteriets tilstand.

Det er ikke første gang, at Computerworld skriver om langsommere iPhones.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe test af nye iOS-versioner på ældre iPhones: Sådan påvirker et nyt iOS performance på din iPhone

Læs også: Oversigt: Her er årets bedste smartphones 2017

Læses lige nu

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S