Intel og AMD i fælles front mod Nvidia: Så kraftfuld (og lille) er den nye Intel Kaby Lake G med AMD-grafik

Intel og AMD er gået sammen for at udvikle processorer med indbygget GPU-chip til ultratynde computere, der pludselig også kan bruges til spil. Målet er at banke Nvidia af banen.

Artikel top billede

Hvis du troede, du så det største, da Dumbo fløj, så har du ikke set Intels nye processor, Kaby Lake G.

Kaby Lake G består af en Core i-processor fra Intels ottendegeneration samt en Radeon Vega M-chip fra AMD.

Yep: De to ærkerivaler Intel og AMD har sammen udviklet et chipset med Intel og AMD-komponenter. Himlen må da være ved at falde ned.

Samarbejdet blev allerede afsløret sidste år, men ved CES-messen i Las Vegas har Intel og AMD nu fremvist de første fem Core-processor født efter dette lettere unikke ægteskab.

Ifølge de to producenter vil kombinationen af Intel og AMD kunne udkonkurrere grafikkort fra Nvidia i samme formfaktor.

Eksempelvis fortæller Intel, at de nye chips er syv procent hurtigere målt med 3DMark målt mod en Intel i7-7700HQ med et Nvidia 1060 Max-Q (6GB) grafikkort og vil give 13 procent bedre ydeevne i spil.

Det er noget af en påstand og noget af et resultat, hvis det viser sig at være sandt.

Tynde, kraftfulde computere

Intel fortæller, at du vil kunne forvente de nye processorer i computere fra blandt andet HP og Dell i den kommende tid.

Formålet med de tynde, men overordentligt kraftige chips er at give kræfter til blandt andet tynde gamercomputere eller stærke workstations.

Noget som Nvidia allerede har forsøgt sig med i sine særlige Max-Q-versioner af sine GTX-grafikkort, der kun er marginalt svagere end sine almindelige desktop-fætre. 

Du kan få et overblik over de fem nye processorer herunder.

Mest interessant er i7-8809G, der giver mulighed for overclocking på både CPU og GPU. Det er voldsomt.

Alle fem processorer indeholder faktisk to GPU’er: Både en integreret Intel HD 630 GPU til håndtering af video og andre kedelige, almindelige opgaver og det mere kraftfulde AMD Vega M, når der er brug for det.

“Hades” viser vejen

Der vil gå lidt tid endnu, før vi kommer til at se maskiner med den nye chip fra Intel/AMD, men Intel fremviste den første maskine med den nye blanding: En ny NUC kaldes Hades.

Hades er en ny NUC i stil med sidste års Skull Canyon-NUC og er udstyret med en Intel Core i7-8809G (og AMD Vega M GH - GH for Gaming High), der kan overclockes, eller en model med en Core i7-8705G (AMD Vega M GL - GL for Gaming Low), som ikke kan overclockes.

Det er en mini-computer, men Intel fortæller, at de to versioner hver kan give bedre ydeevne end en tilsvarende computer med henholdsvis en Nvidia GTX 1060 eller 1050 i de bærbar-tilpassede Max-Q-versioner.

Det er en såkaldt “Bare Bone”-computer, så du skal selv tilføje RAM og styresystem. Hades udkommer i løbet af andet kvartal 2018 og vil koste omkring 999 dollars - direkte omregnet til 6.200 kroner før dansk moms og told.

Den canadiske YouTuber, Linus Tech Tips, har haft mulighed for at se lidt nærmere på den lille computer. Det kan du se herunder.

Læs også: Test af AMD Ryzen 3: Fabelagtig processor til de prisbevidste

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job