Apple klar med stor dansk kort-opdatering: Nu får du adgang til tog, busser og metro på din iPhone

En helt ny opdatering til Apples kort-app betyder, at danske iPhone-brugere langt om længe får ruteanvisninger til offentlig transport.

Artikel top billede

En ny opdatering til Apples kort-app vil i fremtiden gøre livet betydeligt lettere for danske pendlere.

Det skyldes, at danske, svenske, finske og norske iPhone-brugere fra og med i dag får rute-anvisninger til offentlige transport på kort-appen på deres telefon.

Ruteanvisningerne omfatter blandt andet Intercity-tog, Regionaltog, københavns metro samt letbane og busser.

Udover at oplyse om afgangstidspunkter, så kan du også få oplysninger om både service- og køreplansændringer.

Kommer til Danmark med forsinkelse

Apple indførte oprindeligt offentlig transport-oversigten i forbindelse med iOS 9 i 2015.

I den første udgave gav funktionen kun adgang til ruteanvisninger i 13 byer med Berlin og London som de eneste europæiske byer. Men først nu kommer funktionen altså til Danmark og resten af Skandinavien.

Googles korttjeneste Google Maps har tilbudt en lignende funktion i adskillige år, og det samme har DSB’s egen app Rejseplanen.

Læs også: Apple på vej med helt ny udgave af Apple Maps - skal hente data fra millioner af iPhones

Læses lige nu

    Center For IT og Medicoteknologi

    Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse