Nu bliver ATI lagt i graven

Så er det slut med at købe grafikkort fra ATI. Firmaet, der blev købt af chipproducenten AMD tilbage i 2006, er dødt som selvstændigt mærke.

ATI konkurrerede i mange år indædt mod ærkerivalerne hos Nvidia, og de to firmaer lancerede henholdsvis GeForce- og Radeon-kort, der skiftedes til at have førertrøjen, hvad angår hastighed og billedkvalitet.

Nu er ATI en fuldstændig integreret del af AMD, og ifølge chipproducenten giver det mere mening at sælge de potente grafikprocessorer under AMD's mærke, der er mere kendt, og som forbrugerne angiveligt reagerer mere positivt på.

Kommende produkter fra AMD vil dog stadigvæk blive solgt under undermærkerne Radeon og FirePro.

Om ganske kort tid forventer vi at se det første rigtige resultat af fusionen af de to teknologigiganter. AMD er nemlig på vej med en helt ny type chip, hvor grafikkernen en fuldt integreret del af hovedprocessoren.

AMD kalder selv denne type chip for APU'er (Accelerated Processing Unit), og de første modeller vil blive solgt under navnet AMD Fusion.

Ideen om at kombinere grafik- og hovedprocessor i én chip er ikke enestående for ATI. Intels kommende Core-processorer, for tiden kendt under kodenavnet Sandy Bridge, kommer også med indbygget grafikprocessor.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS