Tjek to websider samtidig

Uanset om du vil sammenligne to websider eller bare udnytte din store skærm, så kan du bruge websiden DualPage til at splitte skærmen op i to vinduer. Læs mere om websiden samt andre muligheder her.

Skal man sammenligne to websider, er det klart en fordel at kunne se på dem ved siden af hinanden. Det giver et bedre overblik over forskelle, ligheder, og hvad man ellers kigger efter.

Det kan også være, at du har en stor skærm, som du gerne vil udnytte ved at se to websider på samme tid.

Bruger du Firefox, kan du hente udvidelsen Split Browser, der giver dig mulighed for at dele browservinduet, som du vil.

Via et højreklik kan du hurtigt splitte vinduet op i flere og dermed få mulighed for at sammenligne to eller flere websider.

Bruger du Google Chrome, findes der en løsning, der hedder Chrome Dual View (du kan hente den her). Det er en bookmarklet, du hiver op til dine bogmærker, og når du fremover klikker på den, skal du indtaste to webadresser, der efterfølgende bliver vist. (Det skal dog nævnes, at funktionen ikke fungerede korrekt, da vi prøvede, men der er forhåbentlig tale om et enkeltstående tilfælde).

Løsning for alle

En løsning alle kan bruge, er websiden DualPage. Her kan du hurtigt klikke ind, indtaste to webadresser og hente siderne frem - inde på DualPage-siden vel at mærke.

DualPage splitter browservinduet, så du kan nærstudere de to sider ved siden af hinanden. Løsningen fungerer glimrende og er oplagt, hvis du for eksempel er på en maskine, der ikke har Split-Browser udvidelsen til Firefox for eksempel.

Der findes måske bedre browser-splittere, og har du en lille skærm, er DualPage nok ikke så anvendelig, men som en hurtig løsning, der ikke kræver nogen form for installation eller udvidelser, fungerer siden fint.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job