Tjek to websider samtidig

Uanset om du vil sammenligne to websider eller bare udnytte din store skærm, så kan du bruge websiden DualPage til at splitte skærmen op i to vinduer. Læs mere om websiden samt andre muligheder her.

Skal man sammenligne to websider, er det klart en fordel at kunne se på dem ved siden af hinanden. Det giver et bedre overblik over forskelle, ligheder, og hvad man ellers kigger efter.

Det kan også være, at du har en stor skærm, som du gerne vil udnytte ved at se to websider på samme tid.

Bruger du Firefox, kan du hente udvidelsen Split Browser, der giver dig mulighed for at dele browservinduet, som du vil.

Via et højreklik kan du hurtigt splitte vinduet op i flere og dermed få mulighed for at sammenligne to eller flere websider.

Bruger du Google Chrome, findes der en løsning, der hedder Chrome Dual View (du kan hente den her). Det er en bookmarklet, du hiver op til dine bogmærker, og når du fremover klikker på den, skal du indtaste to webadresser, der efterfølgende bliver vist. (Det skal dog nævnes, at funktionen ikke fungerede korrekt, da vi prøvede, men der er forhåbentlig tale om et enkeltstående tilfælde).

Løsning for alle

En løsning alle kan bruge, er websiden DualPage. Her kan du hurtigt klikke ind, indtaste to webadresser og hente siderne frem - inde på DualPage-siden vel at mærke.

DualPage splitter browservinduet, så du kan nærstudere de to sider ved siden af hinanden. Løsningen fungerer glimrende og er oplagt, hvis du for eksempel er på en maskine, der ikke har Split-Browser udvidelsen til Firefox for eksempel.

Der findes måske bedre browser-splittere, og har du en lille skærm, er DualPage nok ikke så anvendelig, men som en hurtig løsning, der ikke kræver nogen form for installation eller udvidelser, fungerer siden fint.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S