Tjek to websider samtidig

Uanset om du vil sammenligne to websider eller bare udnytte din store skærm, så kan du bruge websiden DualPage til at splitte skærmen op i to vinduer. Læs mere om websiden samt andre muligheder her.

Skal man sammenligne to websider, er det klart en fordel at kunne se på dem ved siden af hinanden. Det giver et bedre overblik over forskelle, ligheder, og hvad man ellers kigger efter.

Det kan også være, at du har en stor skærm, som du gerne vil udnytte ved at se to websider på samme tid.

Bruger du Firefox, kan du hente udvidelsen Split Browser, der giver dig mulighed for at dele browservinduet, som du vil.

Via et højreklik kan du hurtigt splitte vinduet op i flere og dermed få mulighed for at sammenligne to eller flere websider.

Bruger du Google Chrome, findes der en løsning, der hedder Chrome Dual View (du kan hente den her). Det er en bookmarklet, du hiver op til dine bogmærker, og når du fremover klikker på den, skal du indtaste to webadresser, der efterfølgende bliver vist. (Det skal dog nævnes, at funktionen ikke fungerede korrekt, da vi prøvede, men der er forhåbentlig tale om et enkeltstående tilfælde).

Løsning for alle

En løsning alle kan bruge, er websiden DualPage. Her kan du hurtigt klikke ind, indtaste to webadresser og hente siderne frem - inde på DualPage-siden vel at mærke.

DualPage splitter browservinduet, så du kan nærstudere de to sider ved siden af hinanden. Løsningen fungerer glimrende og er oplagt, hvis du for eksempel er på en maskine, der ikke har Split-Browser udvidelsen til Firefox for eksempel.

Der findes måske bedre browser-splittere, og har du en lille skærm, er DualPage nok ikke så anvendelig, men som en hurtig løsning, der ikke kræver nogen form for installation eller udvidelser, fungerer siden fint.

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS