Tjek to websider samtidig

Uanset om du vil sammenligne to websider eller bare udnytte din store skærm, så kan du bruge websiden DualPage til at splitte skærmen op i to vinduer. Læs mere om websiden samt andre muligheder her.

Skal man sammenligne to websider, er det klart en fordel at kunne se på dem ved siden af hinanden. Det giver et bedre overblik over forskelle, ligheder, og hvad man ellers kigger efter.

Det kan også være, at du har en stor skærm, som du gerne vil udnytte ved at se to websider på samme tid.

Bruger du Firefox, kan du hente udvidelsen Split Browser, der giver dig mulighed for at dele browservinduet, som du vil.

Via et højreklik kan du hurtigt splitte vinduet op i flere og dermed få mulighed for at sammenligne to eller flere websider.

Bruger du Google Chrome, findes der en løsning, der hedder Chrome Dual View (du kan hente den her). Det er en bookmarklet, du hiver op til dine bogmærker, og når du fremover klikker på den, skal du indtaste to webadresser, der efterfølgende bliver vist. (Det skal dog nævnes, at funktionen ikke fungerede korrekt, da vi prøvede, men der er forhåbentlig tale om et enkeltstående tilfælde).

Løsning for alle

En løsning alle kan bruge, er websiden DualPage. Her kan du hurtigt klikke ind, indtaste to webadresser og hente siderne frem - inde på DualPage-siden vel at mærke.

DualPage splitter browservinduet, så du kan nærstudere de to sider ved siden af hinanden. Løsningen fungerer glimrende og er oplagt, hvis du for eksempel er på en maskine, der ikke har Split-Browser udvidelsen til Firefox for eksempel.

Der findes måske bedre browser-splittere, og har du en lille skærm, er DualPage nok ikke så anvendelig, men som en hurtig løsning, der ikke kræver nogen form for installation eller udvidelser, fungerer siden fint.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Region Midtjylland

IT-specialist til regionskliniksystemerne

Midtjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job