Tjek to websider samtidig

Uanset om du vil sammenligne to websider eller bare udnytte din store skærm, så kan du bruge websiden DualPage til at splitte skærmen op i to vinduer. Læs mere om websiden samt andre muligheder her.

Skal man sammenligne to websider, er det klart en fordel at kunne se på dem ved siden af hinanden. Det giver et bedre overblik over forskelle, ligheder, og hvad man ellers kigger efter.

Det kan også være, at du har en stor skærm, som du gerne vil udnytte ved at se to websider på samme tid.

Bruger du Firefox, kan du hente udvidelsen Split Browser, der giver dig mulighed for at dele browservinduet, som du vil.

Via et højreklik kan du hurtigt splitte vinduet op i flere og dermed få mulighed for at sammenligne to eller flere websider.

Bruger du Google Chrome, findes der en løsning, der hedder Chrome Dual View (du kan hente den her). Det er en bookmarklet, du hiver op til dine bogmærker, og når du fremover klikker på den, skal du indtaste to webadresser, der efterfølgende bliver vist. (Det skal dog nævnes, at funktionen ikke fungerede korrekt, da vi prøvede, men der er forhåbentlig tale om et enkeltstående tilfælde).

Løsning for alle

En løsning alle kan bruge, er websiden DualPage. Her kan du hurtigt klikke ind, indtaste to webadresser og hente siderne frem - inde på DualPage-siden vel at mærke.

DualPage splitter browservinduet, så du kan nærstudere de to sider ved siden af hinanden. Løsningen fungerer glimrende og er oplagt, hvis du for eksempel er på en maskine, der ikke har Split-Browser udvidelsen til Firefox for eksempel.

Der findes måske bedre browser-splittere, og har du en lille skærm, er DualPage nok ikke så anvendelig, men som en hurtig løsning, der ikke kræver nogen form for installation eller udvidelser, fungerer siden fint.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S