It-entreprenør vinder Danmarks vigtigste it-pris

Iværksætteren, investoren, aktivisten og bloggeren Thomas Madsen-Mygdal får IT-Prisen 2011. Læs hvorfor og se hans fem favorit-sites.

Artikel top billede

Foto: Patrick Bay Damsted

Læs også:
23 demokratiserer prof-video

Gearskifte for software:Giv medarbejderne magten

Den 33-årige iværksætter Thomas Mygdal-Madsen blev her til aften hædret af IT-Danmark, da han fik IT-Prisen 2011, som bliver uddelt af IT-Branchen og IDG (som udgiver Computerworld).

"Thomas Madsen-Mygdal er en it-iværksætter af fineste karat. Han er en ildsjæl, der ikke bare har de gode ideer. Han fører dem ud i livet og får dem til at lykkes."

Viser vej for andre  
Sådan motiverede administrerende direktør Søren Queitsch, IDG, tildelingen. Han pegede på, at Thomas Madsen-Mygdal er en af hovedkræfterne bag Podio og ikke mindst den årlige Reboot-event. 

"Thomas Madsen-Mygdal er også manden, der for alvor har været med til at sætte sociale medier og videoanvendelse på dagsordenen i Danmark. Vi er i en tid, hvor Danmark har brug for folk, der viser vejen for andre iværksættere," sagde Søren Queitsch.

Efter 15 år som internet-iværksætter går Thomas Madsen-Mygdals verden stadig fra Nørrebro, og investeringerne har hverken gjort ham til milliardær eller levemand - endnu.

Startede Mondo som 17-årig

Thomas Madsen-Mygdal var kun 17 år, da han i 1995 var med til at starte webbureauet Mondo, der langt senere udviklede sig til det Mondo, der sidste år endeligt måtte lukke. Året efter var han videre og i gang med Radiator.

Da sammenbruddet i den dot.com-baserede økonomi ramte verden i 2001, var han et midtpunkt i udviklingen af en dansk online-kultur. Det er Thomas Madsen-Mygdal forsat med at være.

Lavere cigarføring

Cigarføringen blev lidt lavere, og overskriften blevet sociale medier. Virksomheden hed Social Square, som han stadig ejer en del af og er med i. Konsulentarbejdet i Social Square-regi, betegner han selv som meget spændende og med til at holde hans fødder fast på jorden.
 
Thomas Madsen-Mygdal har aldrig drømt om en stor exit. Han har, som han selv udtrykker det, tjent penge på forskellige projekter. Men den store børsnotering eller salg af en virksomhed uden omsætning; den ligger og har altid ligget ham fjernt.

Gennembruddet?

23 er en forretning med en pæn omsætning og en omsætning finansieret af abonnementer. Det giver både ro og langt bedre muligheder at vide, hvad der er i kassen i de kommende år.
 
Podio har et helt andet finansieringsbehov for at skalere globalt. Og her kan det godt være, at Thomas Madsen-Mygdal skal til at revidere sit forbehold for venture kapital.

Fokus på at skaffe nyt

"Vi har brugt 20 til 30 år på at bruge it til automatisering af det, vi allerede gjorde. Mit fokus er, hvordan teknologien kan skabe noget nyt," sagde Thomas Madsen-Mygdal i sin takketale.

For ham handler det om, at teknologien nu kan understøtte udviklingen af netværksorganisationer, hvor relationen mellem mennesker er komplekse og hyperaktive i stedet for lineære og narrative.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores team som Infrastruktursystem Specialist i Hvidovre!!

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S