Google Nexus One er ingen iPhone-dræber - endnu!

Googles kommende smartphone har masser af potentiale, men den vil ikke revolutionere markedet, som det var tilfælde med iPhone. Kom tæt på Googles kommende telefon: Nexus One.

Du skal have gemt dig under en sten de seneste par dage, hvis det ikke er gået op for dig, at Google er på vej med sin egen mobil.

Der har været rygter ude i et stykke tid, men over weekenden blev der lækket information og billeder fra Google-medarbejdere, og til sidst smed Apple en opdatering ud på sin blog, der fortalte, at firmaet arbejder på Nexus One - en smartphone, der vil blive solgt og markedsført af Google selv.

Det fik straks gadgetpressen til at gå amok, og flere steder kunne vi læse, at Google nu vil overtage markedet totalt, skære halsen over på Apple og ende i lommen på os alle sammen.

Men måske var det en god idé lige at få pulsen ned og tørre savl af mundvigen.

Okay, så Google lancerer sin egen mobiltelefon. Og hvad så?

Det er ikke fordi, at der ikke grund til at være begejstret for Nexus One. Der er trods alt en smartphone, som er tyndere end iPhone, men som alligevel er udrustet med en 1GHz SnapDragon processor, en lækker AMOLED-skærm og et fem-megapixel kamera.

Bedst af det hele, så kører den med Android i version 2.1, og det ser endda ud til, at Google smider en bunke lækre programmer på den, eksempelvis GPS-software, der forvandler den til en vaskeægte TomTom-konkurrent, og et Google Voice-program, der binder mobilen tæt til den smarte VoIP-tjeneste.

Men der er ingen grund til at tro, at Nexus One vil være en kæmpe revolution, der vil bøllebanke alle konkurrenterne ud af markedet og da slet ikke Apple.

I 2010 vil vi se et væld af Android-mobiler, og egentlig er det langt mere interessant, hvad HTC har i godteposen. Ja, faktisk så er det HTC, der laver Nexus One for Google, så måske er der blot tale om smart markedsføring.

Hvad angår Apple, så har firmaet stadigvæk en stor fordel i iTunes og firmaets App Store.

Android-mobiler er lækre, men kan stadigvæk ikke matche iPhone hvad angår brugervenlighed, når du vil synkronisere musik, videoer og podcasts med din computer.

Det ser ikke ud til, at Google er på vej med et alternativ til iTunes, der gør det nemt at få musik over på din smartphone. Her skal man stadigvæk bruge Windows Media Player mens Mac-brugere skal døje med software som DoubleTwist.

Så ja, Nexus One er spændende, men det er langt fra en i "Phone-dræber"...endnu!

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job