Motorola Xoom med Android 3.0 bliver dyr

Det er nu endeligt bekræftet, at verdens første tablet-computer med Android 3.0 lander i USA den 24. februar. Men den bliver en dyr fornøjelse.

Artikel top billede

Motorola Xoom med Android 3.0 bliver dyr

800 dollar eller cirka 4.500 kroner.

Så meget skal amerikanerne smide på disken for at få lov til at komme hjem med et eksemplar af Motorolas kommende Xoom-tablet. Den første maskine med Android 3.0. Og bemærk at den pris er uden lokal salgsskat, der de fleste steder i USA er på omkring seks til ni procent.

Vi ved endnu ikke, om Motorola Xoom lanceres i Danmark, men vi kan altså regne med en pris på over 5.500 kroner inklusiv moms, såfremt den finder vej til vores breddegrader.

En lækket annonce fra den amerikanske elektronikkæde Best Buy bekræfter også, at Xoom til at starte med kun kommer i en version med kombineret 3G og Wi-Fi, og at du som minimum skal købes én måneds 3G-forbrug for overhovedet at få maskinen aktiveret - også selv om du kun vil benytte 3G.

Reklame med slet skjult kritik af Apple

Motorola Xoom har en 10,1-tommer skærm, 1 gigahertz dualcore processor og kamera på både front og bag. Batterilevetiden er opgivet til omkring 10 timer på en fuld opladning. Du kan læse mere om maskinen på Motorolas dedikerede webside her.

Motorola brugte desuden Super Bowl forleden til at markedsføre Xoom. Det blev gjort med en tv-reklame, hvor Motorola langede ud efter Apple og blandt andet refererede Apples egen famøse Super Bowl-reklame fra 1984.

Se Motorolas video her på YouTube:

Læs førstehåndsindtryk af Motorola Xoom fra vores amerikanske kollegaer her.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job