Sådan holder du øje med din mobils dataforbrug

Er din virksomheds mobilregning også steget, efter at I er begyndt at bruge smartphones? Så er det måske på tide at holde lidt øje med, hvor meget datatrafik I hiver hjem over mobilnettet.

Artikel top billede

Smartphones kan på mange måder gøre dig og dine ansatte mere effektive i det daglige arbejde.

Muligheden for at anvende forretningsapplikationer lige meget hvor du er, skaber indlysende effektivitetsfordele. Du kan opdatere dit kundesystem eller sende dine fakturaer, når du har en sag frisk i erindringen.

Men det kan også være en dyr fornøjelse, hvis data-trafikken eksploderer, uden at I er opmærksomme på det.

Anvend så vidt muligt trådløst internet

Det gør ikke så meget, hvis det meste af data-trafikken kører over wi-fi. Ligesom der er penge at spare på køre mobiltelefonsamtaler over jeres trådløse internetforbindelse, kan I spare penge på at køre forretnings-apps over det trådløse internet.

Det kan derfor være en god idé at slukke for det mobile netværk og udelukkende anvende wi-fi på smartphonen, når det er muligt.

Det mobile net

Det er dog ikke altid, et trådløst internet er inden for rækkevidde. Så må man ty til det mobile internet i form af 3G.

Din virksomhed har formentlig en aftale med mobil-leverandøren om, hvor meget data-trafik I kan køre over mobilnettet om måneden. Overskrides den grænse, skal der betales ekstra.

Derfor er det en god idé at holde øje med, hvor meget I egentlig hiver hjem over det mobile net. 

App holder øje med data-trafikken

Dataman er en app, der hjælper dig med at holde øje med, hvor meget datatrafik du bruger på din iPhone, iPad og iPod Touch.
 
Du kan indtaste en daglig, ugentlig eller månedlig grænse for dit dataforbrug. Når du har forbrugt 25 procent, 50 procent, 75 procent og 99 procent af det månedlige forbrug, får du tilsendt en sms med en advarsel.

App'en giver dig også mulighed for at se det historiske dataforbrug fordelt på mobilt net og trådløst internet.

Samtidig er der mulighed for geotagging, så du kan se, hvor i verden data er blevet downloadet.

Dataman findes i en gratis lite-udgave og en fuld version til 1,99 dollar.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS