Test: Eksternt dvd-drev til din bærbar

Minibærbare er født uden dvd-drev, men du kan sagtens brænde dvd'er og afspille film alligevel. Løsningen er et eksternt dvd-drev, og vi har testet en model fra Transcend.

Test: Eksternt dvd-drev til din bærbar

De seneste par år har minibærbare været et kæmpe hit. De er små, lette og nemme at have med på farten. Ofte er de dog født uden dvd-drev og -brænder.

I de fleste situationer vil det ikke være noget problem, men nogle gange kunne det være rart at have et drev ved hånden.

Eksempelvis hvis minderne fra sommerferien i USA i 2004 skal genopfriskes, og du kun har billederne på en cd.

Eller hvis du gerne vil tage backup af en række kritiske data og ikke har lyst til at ofre en USB-nøgle på det.

Løsningen er et eksternt dvd-drev, som du kan koble til din bærbar.

Vi har haft fingre i Transcend Slim Portable CD/DVD Writer, der har en overflade beklædt med sort pianolak. Det ser flot ud. Lige indtil du rører ved det, for lakken er en magnet for fingeraftryk.

Kønt er det bestemt ikke, medmindre du betragter udtværede fedtfingeraftryk som abstrakt kunst.

At drevet også skulle være "slim" er måske en sandhed med modifikationer. Vi har i hvert fald ikke lyst til at se en fuldfed udgave af Transcends eksterne dvd-drev. Modellen, som vi havde til test, målte 15 centimeter i længden og 14 centimeter i bredden. Drevet var 2,25 centimeter tykt, og vægten var 375 gram. Vi lagde det oven på låget af en minibærbar, og Transcends drev fyldte cirka halvdelen af pladsen.

Bruger to USB-porte

Transcend Slim Portable CD/DVD Writer kører på strøm via computerens USB-porte, og du slipper derfor for at jonglere med en ekstern strømforsyning.

Drevet skal dog bruge to USB-porte, og de skal sidde lige ved siden af hinanden, ellers kan kablerne ikke nå.

Nogle af de populære minibærbare er kun udstyret med netop to porte, og så bliver det lige pludselig vanskeligt, hvis en USB-nøgle eller andre enheder vil i nærkontakt med din pc, mens du bruger drevet. Det er ikke ligefrem Transcends skyld, at computeren ikke håndterer flere USB-porte, men det er værd at tage med i overvejelserne, hvis du overvejer at købe drevet og kun har to USB-porte i din bærbar.

Brændersoftware med reklame

Der følger brænder- og dvd-software med fra Cyberlink, og du kan dermed brænde både cd'er og dvd'er uden at skulle rode med anden software.

Programmet til at brænde cd'er og dvd'er hedder Power2Go, og det har en fornuftig brugermenu, som er nem at forstå. Du må dog trækkes med et par reklamer for andre produkter fra Cyberlink, der optræder i menusystemet.

Efter installationen af brænderprogrammet vil Cyberlink også meget gerne tilbyde en opgradering, og de fleste vil nok klikke på den, da det jo er en visdomsregel altid at have fuldt opdateret software.

Men linket leder blot til en betalingsside for Cyberlink, og her forsøger producenten at pushe en bedre version af Power2Go med mere avancerede funktioner, eksempelvis brænding af Blu-ray-skiver. Det vil du dog ikke få meget gavn af, da Transcend Slim Portable CD/DVD Writer ikke understøtter Blu-ray. Opgraderingen er ikke nødvendig og virker som et hidsigt mersalg.

Udmærket hastighed

Når drevet brænder cd-skiver, går det hurtigt. Vi købte musik på nettet, og de seks numre, der sammenlagt varer 27 minutter, blev brændt ned på en CD-R, og 2 minutter og 38 sekunder spyttede drevet en færdig musik-cd ud.

Transcend Slim Portable CD/DVD Writer fungerer også fint til dvd-brænding, hvor den gemte 2.8 gigabyte videofiler på lige under otte minutter.

Du får hurtigere hastighed med en større dvd-brænder, som du kender fra stationære computere. Det er prisen, der betales for at kunne tage Transcends model med på farten.

Ikke banebrydende

Transcend Slim Portable CD/DVD Writer gør, hvad den skal uden at imponere, og der er ikke noget som helst banebrydende ved modellen. Den brænder fint, og den medfølgende software er let at gå til. Du må dog acceptere reklamer i brugermenuen. Størrelsesmæssigt er dvd-brænderen ikke helt lille, og der mangler et godt argument for at vælge netop den her model frem for så mange andre. Det lille ekstra kunne meget passende have været en taske eller pose til transport af Transcend Slim Portable CD/DVD Writer. Men Transcend har valgt en basal løsning, og vi kvitterer med basal karakter på tre ud af seks.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Aarhus C

    Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

    Få inspiration fra spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Oleksandra Kolesnyk som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med uddannelsen, da hun startede den hos Bestseller i Spanien - hun viderefører den nu hos netIP. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Niklas Matzen Groth, 28 år,  som Data Engineer. Nyt job

    Niklas Matzen Groth

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job