Sandy Bridge: Dyr hukommelse spild af penge?

Det kan være fristende at spendere sparepengene på dyr og lynhurtig hukommelse til Intels nye Sandy Bridge-processor, men kan det overhovedet aflæses på ydelsen i rigtige applikationer? Få det overraskende svar her.

Artikel top billede

Sandy Bridge: Dyr hukommelse spild af penge?

Langt de fleste computere bliver solgt med DDR3-hukommelse med en hastighed på typisk 1.066 eller 1.333 megahertz.
Sidstnævnte er standarden, uanset om du vælger processor fra Intel eller AMD.

Det kan imidlertid næppe overraske, at entusiaster aldrig kan få ydelse nok og typisk vælger hukommelsesmoduler, der er godkendt til at arbejde med højere frekvenser.

Højere frekvenser skal tages meget bogstaveligt endda, for DDR3-hukommelse til bundkort med Intels nye Sandy Bridge-processor kan eksempelvis fås med hastigheder på voldsomme 2.400 megahertz, også kendt som PC3-19000.

De sprælske moduler koster kassen og er typisk udstyret med ekstra køling i form af heatsinks - 'varmeledere' på dansk - eller deciderede heatpipes, varmeledende rør, der skal lede varmen væk fra de hede kredsløb.

Nok ser det smart ud, men kan overhovedet aflæses på ydelsen? Det har hardwaremediet The Tech Report netop undersøgt til bunds i en test, der overraskende nok konkluderer, at dyr luksus-hukommelse i de fleste tilfælde næsten ikke påvirker ydelsen.

Det er blandt andet spil og software til videokonvertering og filkomprimering, der kun får meget begrænset eller praktisk talt ingen gavn af den dyre hukommelse, og det er ifølge The Tech Report decideret svært at finde applikationer, der entydigt kan udnytte høje hukommelsesfrekvenser.

Det er frem for alt syntetiske test, der kan vise den teoretiske ydelsesforskel, og denne type benchmark-test har som bekendt ikke særligt stor relevans for almindelige brugere.

Standardhastighed er fint

På godt dansk lyder konklusionen, at prisforskellen uanset hvad ikke bliver retfærdiggjort af merydelsen. Medmindre du tænder på mængden af hestekræfter og på at vise indersiden af dit kabinet frem, så kan du roligt proppe den billige standardhukommelse i indkøbskurven.

Den slår fint til, og du skal ikke være bange for at døje med hakkende spilafvikling eller træge filoverførsler. Forudsat at du følger dit styresystems hukommelsesanbefalinger, naturligvis, og ikke har fedtet med to gigabyte i din Windows 7-pc, når fire gigabyte er tommelfingerreglen.

Husk: For at udnytte mere end fire gigabyte kræver det et 64-bit styresystem. Men 64-bit er ikke altid lykken. Læs mere her.

Læs også

Q/A: Det skal du vide om Intels nye super-processor
Test: Intels nyeste processor er et super-køb
Intel klar med verdens hurtigste hjerne til din pc

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S