Verdens tyndeste tablet-pc'er

Samsungs kommende Android-tablet-pc'er er endnu tyndere end den nye iPad 2. Sydkoreanerne redesignede maskinerne for at slå Apple på målstregen.

Efter sommeren bliver du i stand til at smutte ud og købe Samsungs kommende tablet-computere baseret på Googles Android 3.0-platform. Maskinerne er netop blevet præsenteret på CTIA Wireless-messen i Orlando i Florida, og de praler af at være verdens tyndeste.
 
De hedder Galaxy Tab 8.9 og 10.1, og tallene henviser til skærmens størrelse, der som noget af det eneste synes at differentiere de to modeller. Begge maskiner er 8,6 millimeter tynde og altså blot 0,2 millimeter tyndere end Apples nye iPad 2.

På slankekur for at slå iPad 2

Hvis du synes, at du allerede har hørt om Galaxy Tab 10.1, er det ikke helt forkert. Den blev nemlig første gang præsenteret for omverdenen tilbage i februar på Mobile World Congress i Barcelona. Dengang var den 10,9 millimeter tyk, men så kom Apple på banen med iPad 2, og Samsung kiggede misundeligt på maskinens tynde profil.

En af Samsungs øverste bosser i mobildivisionen, Lee Don-joo, blev efterfølgende citeret for at sige, at firmaet måtte forbedre de dele af Galaxy Tab 10.1, der var utilstrækkelige i forhold til iPad 2.

Det er der gjort noget ved nu med de nye maskiner. Galaxy Tab 10.1 er med sin nye vægt på 595 gram blevet fire gram lettere, og 8.9-modellen er en rigtig miniput med en kampvægt på blot 470 gram.

Hurtigt bredbånd, sen lancering

Samsung overgår også Apple på andre områder og fortæller, at Galaxy Tab 8.9 vil komme i en model med 4G LTE-teknologi for ekstra hurtig forbindelse til nettet.

Oprindelig fik vi at vide, at Galaxy Tab 10.1 ville ryge ud i butikkerne til juni, men nu lyder beskeden fra Samsung, at begge maskiner kommer i løbet af andet halvår af 2011.

Vi kender endnu ikke danske priser, men flere amerikanske medier citerer amerikanske priser på 470-570 dollar for 8.9-modellen, og 500-600 dollar for 10.1-modellen, alt efter om du vil have 16 eller 32 gigabyte lagerplads. Det svarer til danske priser mellem 3.300 og 4.500 kroner.

Begge maskiner kommer med 1280 x 800-pixel opløsning, Android 3.0-operativsystem og 1-gigahertz dualcore-processor. Bagpå sidder et 3-megapixel kamera og foran et 2-megapixel kamera til videochat. 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension