Find din nye bullshit-jobtitel her

Tidligere troede folk, at høje mennesker havde succes i erhvervslivet. Nu skal der mere til - for eksempel en vanvittig jobtitel...

Lange jobtitler, ofte på engelsk, breder sig som en steppebrand i erhvervslivet.

Fint skal det være, og flot skal det lyde, og så skidt med, at det er fuldstændig umuligt at gennemskue, hvad personen bag den overvældende jobtitel egentlig laver.

OBS - Bullshitjob.com-siden er nede her mandag formiddag. Måske på grund af den trafik artiklen her genererer. Vi følger sagen. Prøv siden senere

Hvis du lige har ansat en ny medarbejder og ikke rigtig ved, hvilken jobtitel vedkommende skal have, så besøg hjemmesiden bullshitjob.com, hvor du på få sekunder kan genere de mest langt ude i hampen jobtitler.

Skriv eksempelvis journalist og bliv straks udnævnt til Product Mobility Coordinator. Så kan det vel næsten ikke blive mere tåget.

Siden opstod i sin tid, da skaberen og et par af hans kolleger snakkede om at lave en hjemmeside, hvor man kunne dele de bullshit e-mails og memos, der ofte kommer fra ens nærmeste overordnede.

Som sagt så gjort, og i dag er hjemmesiden hjemsted ikke bare for gakkede jobtitler, men også for masser af bullshit e-mails fyldt med idiotiske, intetsigende meddelelser.

Idéen er, at når du får en tåbelig e-mail, så har du med bullshitjob.com et sympatisk sted at sende den hen, hvor andre kan få sig et billigt grin sammen med dig. Du er med andre ord ikke alene med din boss og hans idiotiske e-mails.

Hvis du er i tvivl, om du har et bullshit job, så tag testen her og få vished.

Ps. Siden er anonym. Der er ingen, som sladrer.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S