It-chefen sidder på en bombe

Klumme: It-chefen er nødt til at indse, at cloud er kommet for at blive, at det ikke er det samme som outsourcing, og at it har en helt afgørende rolle i landskabet af cloud services.

Artikel top billede

I virkeligheden er det store virksomheder, der er bannerførere, når det kommer til indførelse af cloud computing.

I de fleste virksomheder er det forretningen, der er mest interesseret i at se på cloudløsninger, mens it-cheferne hænger i bremsen.

Ikke meget anderledes, i øvrigt, end da pc'en fik sit gennembrud i 1980'erne. Der er også en anden parallel hertil: Det er en bombe under it-afdelingen.

Godt nok siger analyserne, at man vælger cloud løsninger på grund af bedre økonomi og skalerbarhed, men det er slet ikke virkeligheden, når det kommer til stykket. I virkeligheden er der tale om forretningens oprør mod it-afdelingen.

For det kan da godt være, at it har en god forståelse for forretningen, men det går for langsomt! Forretningen efterlyser tre ting: hastighed, hastighed og hastighed.

Hurtig opstart af nye løsninger, hurtige opgraderinger for alle brugere og hurtig innovation i brugen af løsningerne. Det er forretningens ultimative mulighed for at tage kontrol over sin egen skæbne - når nu it alligevel kræver, at forretningen betaler!

Hvis it så tror, at cloud bare er gammel vin på nye flasker - et nyt ord for outsourcing - er man i færd med at begå en stor misforståelse.

It risikerer nemt at blive koblet af udviklingen, selv om de måske mener, de har styr på det. Det er ikke engang sikkert, at de opdager, hvad forretningen har gang i.

Det eneste, en cloud service kræver for at komme i gang, er et kreditkort - så er man i fuld sving med at oprette sine egne servere, tegne abonnement på it-services - ja, endda services, der slet ikke opfattes som it (indholdsservices for eksempel).
 
It-chefen sidder ved sit skrivebord og opdager det slet ikke. Omkostningerne løber helt uden om it-budgettet, og hvad værre er: Det bliver ikke en del af den governance, der er bygget op omkring it-prioriteterne.

På mange måder minder situationen om dengang i 1980'erne, hvor pc'erne pludselig gav forretningen mulighed for at indføre "lokal it" helt uden om it-afdelingen - hurtigt, brugervenligt og fokuseret på at "få jobbet udført".

Det gav dengang it-cheferne sved på panden med at styre denne nye udvikling - og det tog vel et par årtier at få styr på det igen.

Det samme kommer til at ske med cloud services.
Men ligesom det var tilfældet med pc'erne, bliver det også klart, at selv om forretningen kan gå i gang med at bruge cloud services, er der stadig meget væsentlige roller for it-afdelingen, og de minder ganske meget om dem, der kom i kølvandet på pc'en:

• Hvordan får man integreret de nye løsninger med de eksisterende it-løsninger? De siloer, som forretningen risikerer at indføre med cloud-løsninger, holder ikke i længden.

• Orkestrering af porteføljen af cloud services.

• Hvordan laver man "system management" på tværs af interne og eksterne services?

• Sikring af compliance og sikkerhedspolitikken i forhold til løsningerne.

It-chefen er med andre ord nødt til at indse, at cloud er kommet for at blive. At det ikke er det samme som at lave outsourcing/hosting. Og at it har en helt afgørende rolle at spille i landskabet af cloud services. Så det er bare med at komme i offensiven.

Per andersen er Principal Consultant i Capgemini.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job