Nu får din bærbar 3D uden tarvelige briller

Er du tændt på 3D på fladskærmen, men er du træt af de klodsede briller? Japanske Toshiba er måske allerede klar med bærbare med indbygget 3D, når julehandlen kommer marcherende. Få detaljerne her.

Artikel top billede

Nu får din bærbar 3D uden tarvelige briller

Fladskærme, pc-monitorer og bærbare med 3D-understøttelse vælter ud på markedet og forsøger at erobre vores hjerter.

Hidtil har du været nødt til at plante et sæt mere eller mindre klodsede briller på næsen for at nyde godt af den virkelighedstro oplevelse, der også kaldes stereoskopisk 3D.

Nu forlyder det dog, at flere producenter er tæt på at kunne snedkerere brillefri 3D til helt almindelige forbrugere; det, vi kalder autostereoskopisk 3D.

Indtil videre er det kun folk med særdeles velforede tegnebøger, der har haft råd til 3D uden briller - og teknologien har typisk været begrænset til relativt små skærme.

For nylig ankom Nintendos spillekonsol, Nintendo 3DS, der adskiller sig fra konkurrenterne på markedet i kraft af konsollens autostereoskopiske skærm. I december 2010 så vi også de første mobiltelefoner i Japan, der kunne købes med teknologien.

Men nu er japanske Toshiba angiveligt snart klar til at introducere forbruger-bærbare med autostereoskopisk 3D, hvilket betyder, at du vil kunne deponere de klodsede 3D-briller i papirkurven én gang for alle.

Ifølge branchemediet Digitimes ventes Toshiba at lancere autostereoskopiske bærbare pc'er allerede i andet halvår 2011, hvilket godt kunne være ensbetydende med, at danske forbrugere vil kunne plante en autostereoskopisk bærbar under juletræet sidst på året.

Digitimes skriver, at salget af bærbare med stereoskopisk 3D-skærm, som blandt andet produceres af Acer, Asus, HP, Dell og Lenovo, har leveret skuffende tal.

Hvis det skyldes skepsis over for brillebehovet, er der god chance for, at også pc-producenterne kan se frem til lysere tidere i 3D-arenaen.

Herunder kan du blive klogere på autostereoskopisk 3D i en video, der viser Toshibas nye fladskærms-tv:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job