Sådan bruges de kontekstafhængige faner

Bruger du tit Office-pakken, og har du aldrig hørt om kontekstafhængige faner? Så bliv klogere med det her tip.

Sådan bruges de kontekstafhængige faner

Når du indsætter for eksempel billeder, tabeller eller andre elementer i Office, åbnes der nogle særlige faner yderst til højre i båndet med de værktøjer, du bruger til at bearbejde det pågældende objekt med.

Fanerne kaldes for kontekstafhængige faner, fordi de kun er synlige, når du arbejder med objekter som billeder, tabeller, tekstbokse og så videre i programmerne.

De har en anden farve end de faner, der altid er tilgængelige. Som oftest er de gule, grønne eller lilla.

Farven sikrer, at du lægger mærke til de kontekstafhængige faner, så snart de åbnes i Båndet. Samtidig er de altid placeret yderst til højre i båndet, så det er nemt at få øje på dem, lige så snart de åbnes.

De kontekstafhængige faner har den fordel, at du lettere kan overskue hvilke funktioner, der kan bruges til at bearbejde de enkelte objekter med, da de er samlet på en, to eller tre ekstra faner frem for at være spredt over alle fanerne i Båndet.

At der er særlige fanesæt for hver enkelt objekttype, betyder samtidig, at eksempelvis gallerierne for de enkelte objekter bliver mere overskuelige, da de kun indeholder valgmuligheder for den pågældende objekttype.

Samtidig bliver det også meget lettere at opdage nye funktioner, der kan lette arbejdsprocessen eller øge produktiviteten i dit arbejde.

De kontekstafhængige faner lukkes igen, så snart du ikke har markeret et objekt, eller indsætningspunktet ikke er placeret inde i objektet længere.

Start med at indsætte tabellen

Indsæt et billede i tabellen

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank