Svenskere vil redde dansk projektkaos

Den svenske web 2.0-gigant Projectplace åbner salgskontor i Danmark og er i færd med at lave en dansk version af sit webbaserede projektstyringsværktøj.

I kølvandet på strukturreformen kan der pludselig være langt mellem medarbejderne i det offentlige. Det vil svenske Projektplace nu lave om på.

Det webbaserede projektstyringsværktøj bliver lanceret i Danmark i løbet af efteråret.

Indtil videre har Projectplace 300.000 brugere, der anvender web-platformen til at koordinere og organisere projekter på kryds og tværs af både afdelinger og landegrænser.

Netop det forandrede kommunale landkort i Danmark er en af Projectplaces største grunde til at rette kikkerten mod nabolandet.

»Dels har vi allerede kunder inden for den private sektor i Danmark, som anvender webtjenesten, dels åbner strukturreformen, hvor amterne bliver til regioner, for helt nye samarbejdsformer inden for den offentlige sektor. En sektor som i langt højere grad benytter sig af vores tjenester,« fortæller Olav Eggum, Projectplaces nordiske forretningsudvikler.

Projectplace fremhæver Microsofts Sharepoint-systemer som sin største konkurrent. Modsat den amerikanske løsning er Projectplace udelukkende netbaseret efter devisen: Software as a service. Det udgør systemets største forcer, mener administrerende direktør Pelle Hjortblad.

Han peger på, at Projectplaces løsning sørger for, at projektledere kan have en løsning køreklar inden for et par dage, mens hardwarebaserede løsninger kan tage måneder at opsætte og kræve store beløb at installere og drive. Projectplace kræver modsat et flatrate gebyr per deltager, så længe projektet er i gang.

Platformen indeholder elementer som møde-organisering, dokumentarkiv med versionsstyring, onlinemøder og issue-management, hvilket især bliver brugt i forbindelse med it-projekter.

Det er elementer, som i en vis udstrækning findes hos blandt andet danske Groupcare.biz og Google. Men det er ikke fra den front, at det svenske firma ser den største konkurrence komme fra.

»Groupcare er ikke vores umiddelbare konkurrent. Google kan selvfølgelig gå hen og blive det på længere sigt, men det afhænger i den grad af, at de bliver meget mere nicheorienteret end nu, hvor de satser på den brede befolkning. Vi er meget mere fokuserede på at henvende os til en specifik gruppe med nogle specifikke behov. Og det er en gruppe mennesker, som man ikke bare kan slå op på nettet,« siger Pelle Hjortblad med henvisning til Projectplaces salgsorganisation.

Projectplace blev stiftet i 1998 i Sverige. Sidenhen er tjenesten oversat til engelsk, norsk, tysk, fransk og hollandsk. Tjenesten bruges i dag i over 26 lande. Blandt kunderne er Arla, DSV, DHL og en række offentlige instanser

Tjenesten forventes oversat til dansk i løbet af en måned.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse