Svenskere vil redde dansk projektkaos

Den svenske web 2.0-gigant Projectplace åbner salgskontor i Danmark og er i færd med at lave en dansk version af sit webbaserede projektstyringsværktøj.

I kølvandet på strukturreformen kan der pludselig være langt mellem medarbejderne i det offentlige. Det vil svenske Projektplace nu lave om på.

Det webbaserede projektstyringsværktøj bliver lanceret i Danmark i løbet af efteråret.

Indtil videre har Projectplace 300.000 brugere, der anvender web-platformen til at koordinere og organisere projekter på kryds og tværs af både afdelinger og landegrænser.

Netop det forandrede kommunale landkort i Danmark er en af Projectplaces største grunde til at rette kikkerten mod nabolandet.

»Dels har vi allerede kunder inden for den private sektor i Danmark, som anvender webtjenesten, dels åbner strukturreformen, hvor amterne bliver til regioner, for helt nye samarbejdsformer inden for den offentlige sektor. En sektor som i langt højere grad benytter sig af vores tjenester,« fortæller Olav Eggum, Projectplaces nordiske forretningsudvikler.

Projectplace fremhæver Microsofts Sharepoint-systemer som sin største konkurrent. Modsat den amerikanske løsning er Projectplace udelukkende netbaseret efter devisen: Software as a service. Det udgør systemets største forcer, mener administrerende direktør Pelle Hjortblad.

Han peger på, at Projectplaces løsning sørger for, at projektledere kan have en løsning køreklar inden for et par dage, mens hardwarebaserede løsninger kan tage måneder at opsætte og kræve store beløb at installere og drive. Projectplace kræver modsat et flatrate gebyr per deltager, så længe projektet er i gang.

Platformen indeholder elementer som møde-organisering, dokumentarkiv med versionsstyring, onlinemøder og issue-management, hvilket især bliver brugt i forbindelse med it-projekter.

Det er elementer, som i en vis udstrækning findes hos blandt andet danske Groupcare.biz og Google. Men det er ikke fra den front, at det svenske firma ser den største konkurrence komme fra.

»Groupcare er ikke vores umiddelbare konkurrent. Google kan selvfølgelig gå hen og blive det på længere sigt, men det afhænger i den grad af, at de bliver meget mere nicheorienteret end nu, hvor de satser på den brede befolkning. Vi er meget mere fokuserede på at henvende os til en specifik gruppe med nogle specifikke behov. Og det er en gruppe mennesker, som man ikke bare kan slå op på nettet,« siger Pelle Hjortblad med henvisning til Projectplaces salgsorganisation.

Projectplace blev stiftet i 1998 i Sverige. Sidenhen er tjenesten oversat til engelsk, norsk, tysk, fransk og hollandsk. Tjenesten bruges i dag i over 26 lande. Blandt kunderne er Arla, DSV, DHL og en række offentlige instanser

Tjenesten forventes oversat til dansk i løbet af en måned.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S