Dansk dvd-hus trækker sig ud af Finland

Det danske dvd-hus, SDC Dandisc, har solgt sit finske datterselskab til den finske direktør.

Farvel Finland. Sådan er meldingen fra den danske børsnoterede producent af dvd-skiver, SDC Dandisc.

Det danske selskab har solgt sit finske datterselskab til selskabets administrerende direktør Ilkka Immonen, der i forvejen sad på 48 procent af aktierne.

Det finske selskab ventes i indeværende år at omsætte for cirka 20 millioner kroner, men salget får ikke nogen indflydelse på SDCs forventninger til salget i 2004, forklarer SDC til Københavns Fondsbørs.

Den danske dvd-producent forsøgte tidligere i år en fusion med den svenske konkurrent DCM, men den blev aflyst i sidste øjeblik, da man i den danske ledelse mente, at prisen for det svenske selskab simpelthen var for høj.

SDC er i øvrigt hårdt ramt af den høje oliepris, hvilket for et par måneder siden tvang selskabet til at nedjustere sine forventninger til overskuddet fra 25-35 millioner kroner til 10-15 millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS