Populær dansk motionstjeneste ramte muren

Endomondo.com har været nede over et døgn. (opdateret)

Artikel top billede

Den danske motionstjeneste Endomondo.com har for tiden så mange besøgende, at den ikke kan håndtere dem på hjemmesiden.

I over et døgn har siden været nede.

Det er frustrerende for mange brugere. De kan stadig måle deres præstationer med applikationer til blandt andet Android og iPhone, men de kan ikke uploade tiderne til internetprofilen.

"Jeg tror, at jeg har slået alle mine rekorder," skrev en bruger således frustreret i går, mandag, på tjenestens Facebook-side; altså tilsyneladende uden, at han kunne få svar - eller prale over for sine venner.

Når man besøger hjemmesiden, får man enten en simpel fejlside, der melder om HTTP 404, hvor serveren ikke kan finde det søgte, eller en splash-side som Endomondo har lagt på som midlertidig skal hen over den almindelige side.

"For mange Endos!", står der blandt andet undskyldende på splash-siden. 

Ingen finansiering
Det er usædvanligt, at en tjeneste er nede så længe på grund af for mange besøgende. Det kan skyldes, at Endomondo måske er gået sukkerkold. Indtil videre har tjenesten, der blev stiftet i 2007, et nettoresultat på minus 2,18 millioner kroner ifølge de seneste offentliggjorte tal fra 2009. Folkene bag har så vidt vides endnu ikke lavet en klar model for, hvordan de skal tjene penge på den gratis tjeneste, så det kan godt tænkes, at der ikke er mange penge til at sørge for førsteklasses kapacitetsudstyr.

Også Endomondos telefoner er tilsyneladende nede, eller også har folkene bag blot for travlt. ComON har i hvert fald ikke tirsdag eftermiddag og aften kunnet få fat på dem for at få en kommentar.

Endomondo har fået en del gode anmeldelser. I sidste uge blev tjenesten nummer to i verden i en brugerafstemning på en Lifehacker.com.

Opdateret tirsdag klokken 23.00: Det lykkedes senere tirsdag aften ComON at få en kommentar fra Endomondo. Den kan læses her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS