Populær dansk motionstjeneste ramte muren

Endomondo.com har været nede over et døgn. (opdateret)

Artikel top billede

Den danske motionstjeneste Endomondo.com har for tiden så mange besøgende, at den ikke kan håndtere dem på hjemmesiden.

I over et døgn har siden været nede.

Det er frustrerende for mange brugere. De kan stadig måle deres præstationer med applikationer til blandt andet Android og iPhone, men de kan ikke uploade tiderne til internetprofilen.

"Jeg tror, at jeg har slået alle mine rekorder," skrev en bruger således frustreret i går, mandag, på tjenestens Facebook-side; altså tilsyneladende uden, at han kunne få svar - eller prale over for sine venner.

Når man besøger hjemmesiden, får man enten en simpel fejlside, der melder om HTTP 404, hvor serveren ikke kan finde det søgte, eller en splash-side som Endomondo har lagt på som midlertidig skal hen over den almindelige side.

"For mange Endos!", står der blandt andet undskyldende på splash-siden. 

Ingen finansiering
Det er usædvanligt, at en tjeneste er nede så længe på grund af for mange besøgende. Det kan skyldes, at Endomondo måske er gået sukkerkold. Indtil videre har tjenesten, der blev stiftet i 2007, et nettoresultat på minus 2,18 millioner kroner ifølge de seneste offentliggjorte tal fra 2009. Folkene bag har så vidt vides endnu ikke lavet en klar model for, hvordan de skal tjene penge på den gratis tjeneste, så det kan godt tænkes, at der ikke er mange penge til at sørge for førsteklasses kapacitetsudstyr.

Også Endomondos telefoner er tilsyneladende nede, eller også har folkene bag blot for travlt. ComON har i hvert fald ikke tirsdag eftermiddag og aften kunnet få fat på dem for at få en kommentar.

Endomondo har fået en del gode anmeldelser. I sidste uge blev tjenesten nummer to i verden i en brugerafstemning på en Lifehacker.com.

Opdateret tirsdag klokken 23.00: Det lykkedes senere tirsdag aften ComON at få en kommentar fra Endomondo. Den kan læses her.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S