Pengeindsprøjtning skal sende danske Trustpilot ud i Europa

Seedcapital sætter 5,5 millioner i Trustpilots internationale ekspansion.

Det århusianske anmeldelses-site Trustpilot vil forsøge at gøre deres bysbørn Just-Eat kunsten efter og lægge Europa - og verden - for sine fødder.

Til at starte med har Trustpilot fået venturekapitalfonden Seedcapital til at sætte et mindre millionbeløb i selskabet. Sammen med bidrag fra selskabets øvrige aktionærer kommer pengeindsprøjtningen op på 5,5 millioner kroner. Pengene skal bruges til at banke forretningen op i London, hvor Trustpilot i forvejen har en håndfuld sælgere siddende.

Forretningskonceptet i Trustpilot er at tilbyde en bred platform, hvor folk kan anmelde firmaer af en hver slags – og dermed gøre det attraktivt for firmaer at bruge sitet. Trustpilot lever nemlig af at sælge betalte abonnenter til firmaer, der inviteres til at kunne bruge sitet til at forbedre deres kundeservice på nettet.

Trustpilot har på nuværende tidspunkt over 500.000 brugere månedligt.

”Vi mener, Trustpilot er en af Danmarks mest interessante virksomheder indenfor e-commerce. De har et stærkt forbrugerrettet produkt og yder samtidigt en meget relevant service over for alle virksomheder med kommerciel aktivitet på nettet. De har potentialet til at blive det førende globale brand for online måling af kunde-tilfredshed. Vi ser frem til at hjælpe Trustpilot med deres internationale ekspansion,“ siger Niels Vejrup Carlsen, Investment Director hos SEED Capital.

Trustpilot ApS, der er grundlagt i 2007, satser ud over England på at blive store i Norge, Sverige og Holland – i første omgang.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S