Telekæden mister Telia-kontrakt

Endnu en teleudbyder opsiger sit samarbejde med forhandlerne i Telekæden.

Artikel top billede

Telia opsiger sit samarbejde med Telekæden. Ifølge ComONs søstermagasin CRNs oplysninger er der lige nu forhandlinger mellem de to parter om de præcise betingelser for opsigelsen af samarbejdet, men flere kilder bekræfter overfor CRN, at samarbejdet er slut.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Telekædens direktør Rolf Ovesen eller Telias Søren Abildgaard.

I marts i år opsagde også Telenor sit samarbejde med Telekæden, som dermed står tilbage med TDC som den eneste af de fire dominerende teleudbydere.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S