Maconomy taber ordrer på KPMG-retssag

Retssagen mod KPMG koster Maconomy ordrer. Alligevel ventes fortsat overskud, og aktiemarkedet er glad for den melding og sender aktien i vejret.

Der er dømt kursstigning for softwarehuset, Maconomy. Den kommer efter, at selskabet onsdag fremlagde sit kvartalsrapport på Københavns Fondsbørs.

Den indeholdt en gentagelse af forventningen om et lille årsplus i det historisk trængte softwarehus. Det er en positiv melding, fordi Maconomy ved seneste kvartalsrapport måtte komme med en markant nedjustering fra forventningen om et overskud på 12 millioner kroner til blot en million.

Maconomy er dog meget presset af problemer på det hollandske marked som følge af den verserende retssag med KPMG. Det har medvirket til forlængelse af salgsprocesserne, samt tab af egentlige ordrer, forklarer Maconomy.

Det er dog også lykkes at få en ny kunde i Holland, så helt skidt ser det altså ikke ud for Maconomy.

»Det er lidt ærgerligt, at retsagen med KPMG først forventes afsluttet i 2005. Det vil have en negativ effekt. Det gør det klart sværere for dem at indgå nye aftaler - særligt i Holland. Positivt er det dog, at det trods alt er lykkes dem, at få en ordre hjem i Holland,« siger aktieanalytiker Claus Almer fra ABG Sundal Collier til Fondsbørsens nyhedssite Plus-portal.dk.

Tvisten med KPMG er opstået efter, at selskaberne er raget uklar om et it-system. KPMG kræver 42 millioner kroner i erstatning fra Maconomy, der har svaret igen og sagsøgt KPMG for tab af forretning og for uretsmæssigt at have skaffet sig adgang til fortrolige opliysninger til brug i den forestående retssag.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car