Hver fjerde virksomhed bruger ulovlig software

Trods 12 års kamp mod piratkopiering i Danmark er der stadig en fjerdedel af alle virksomheder, som bruger ulovlig software. Samlet set snydes for 192 millioner kroner. Det skriver IT-avisen ComON i denne uges avis.

Piratkopier af software florerer stadig lystigt i dansk erhvervsliv. Slår man fire tilfældige selskaber op i telefonbogen, har én af dem ulovligt software installeret på computerne. Det viser den seneste opgørelse over omfanget af piratsoftware lavet for den internationale organisation Business Software Alliance (BSA), der kæmper mod pirateriet.

I alt er 24 procent af softwaren hos de danske virksomheder piratkopieret - og dermed er andelen kun faldet marginalt siden 2000, hvor 26 procent var ulovlig software.

»Det er en halvering siden arbejdet startede for ti år siden, men det er jo stadig utroligt højt. Især fordi folk nu godt ved, at det er ulovligt. Det var der ikke nær så mange, som gjorde for ti år siden,« siger BSA's advokat, Niels M. Andersen fra Bech-Bruun Dragsted.

Medarbejderne tager piratsoftware med på arbejde
Det samlede snyderi forløber sig i Danmark til 192 millioner kroner i tabte licensidtægter til softwarehusene. Ifølge BSA er det dog ikke muligt at udpege én bestemt type synder - snyderiet fordeler sig jævnt blandt virksomheder i alle brancher. Primært er det dog Microsoft-programmer som Windows eller Office-pakken, som installeres ulovligt, mens også dyr og specifik software til specialiserede brancher er at finde blandt de typer, som kopieres mest.

»Som oftest kommer piratsoftwaren ind i virksomhederne via medarbejdere, som har behov for et bestemt program, og så enten downloader piratsoftware fra nettet eller installerer en ulovlig version, som de har hjemmefra. I mange tilfælde aner it-cheferne simpelthen ikke hvad, der er installeret på de ansattes computere. Det er en stor del af forklaringen på problemets udbredelse,« siger formand for BSA i Danmark, Trude Berg.

En anden kilde til brugen af ulovlig software er også, at de it-ansvarlige i virksomheder tager meget løst på at skaffe licenser til programmerne. Især hvis der er tale om medarbejdere, som kun er ansat i en kortere periode.

Ansvaret for den store mængde piratkopiering skal dog findes i selve ledelsen, forklarer Trude Berg. Ikke fordi, at direktørerne står for kopieringen, men fordi de ikke gør nok for at sætte ind over for brugen af piratsoftware. Ifølge en ny analyse, som BSA har lavet, har kun 36 procent af de danske virksomheder en nedskrevet politik, der forbyder piratsoftware. 43 procent har en mundtlig politik, mens de resterende 21 procent slet ikke har nogen politik på området.

»Det er direktionens ansvar at tage fat i it-cheferne og forklare dem at man ikke vil acceptere brugen af piratsoftwaren. Til sammenligning er der jo næppe nogen ledelse, der vil acceptere, at man kører rundt i en stjålen firmabil,« siger Trude Berg.

Mere i denne uges udgave af IT-avisen ComON:
Læs mere om danske virksomheders brug af piratsoftware i denne uges udgave af IT-avisen ComON, hvor du blandt andet kan læse artiklerne:
»Pirater slipper ofte uden straf«
»Central overvågning af licenser«

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura