Ferie-spam koster en halv milliard

Første arbejdsdag efter ferien kan være hård at komme igennem. En stor del af dagen går med at rydde ud i de spam-mails, der har hobet sig op i ferien.

Det koster virksomhederne flere hundrede millioner kroner, at højtlønnede og værdifulde medarbejdere skal bruge tid på at skille skidt fra kanel.

Carl Erik Moe, leder af Institut for Informationssystemer ved Højskolen i Agder, Norge, har
beregnet at det koster norske virksomheder omkring 600 millioner norske kroner - eller godt 536 millioner danske - at en halv million medarbejdere bruger en halv dag på at sortere spam-mails fra seriøse mails.

Desuden peger institutlederen på, at vigtige beskeder risikerer at gå tabt, fordi seriøs e-post risikerer at ryge i skraldespanden med spam-posten.

Billedet er angiveligt det samme i Danmark.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S