Fyringer gav rekordår i Scandinavian IT Group

SAS' it-selskab, der i december blev solgt til CSC, fyrede sig til et rekordår i 2003, selv om omsætningen faldt. I år forventer selskabet at blive yderligere presset af SAS' krise.

Det blev et rigtigt flot 2003 på bundlinjen for Scandinavian IT Group (SIG), der efter CSC' køb af selskabet i december har skiftet navn til CSC Airline Solutions. Selskabet tjente 72,9 millioner kroner, hvilket er en stigning på 57 procent i forhold til høsten i 2002 på 46,5 millioner kroner.

Bag tallene gemmer sig dog omridset af et selskab, der er hårdt presset af milliardunderskuddet i SAS og krisen i luftsindustrien generelt. Det betyder, at omsætningen til trods for, at SIG's indtægter fra hosting-aktiviteterne talte med i fuldt omfang i 2003 - mod kun et halvt år i 2002, faldt 30 millioner kroner til 1,19 milliarder kroner.

Det skandinaviske flyselskab, som står for over 80 procent af omsætningen i SIG, presser priserne og forventes samtidig at reducere ordre-antallet i 2004.

At der alligevel er fremgang i resultatet skyldes primært en markant fokusering på nedbringelserne af omkostningerne. Således har selskabet sparet 57,7 millioner kroner i lønninger til personalet. Alene i Danmark blev afskediget 75 ansatte i 2003, så der nu er 630 beskæftiget mod 705 i 2002.

Samtidig er SIG blevet væsentlig bedre til at få hævet kronerne i hjem fra kunderne. Selskabets tilgodehavender er blevet reduceret til næsten en sjettedel fra 58,7 millioner kroner ved udgangen af 2002 til 10,1 millioner kroner ved udgangen af 2003. Det har medvirket til en markant forbedring af selskabets likvide midler. Ved indgangen til 2004 lå der 102,6 millioner kroner i selskabets pengekasse mod 31,2 millioner kroner året før.

»Det er lykkedes at reducere omkostningerne på alle omkostningsgrupper i forhold til budget og i forhold til de faktiske omkostninger i 2002,« forklarer selskabet i årsrapporten, der indeholder følgende forventninger til 2004:

»Det forventes, at den faldende efterspørgsel efter it-løsninger fra luftsindustrien fortsætter ind i det nye år, hvilket vil medføre en reduceret omsætning for selskabet i 2004.«




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere