Song får norsk storordre

TDC's nyerhvervelse Song Networks har skaffet selskabet en kontrakt på 36 millioner kroner i Norge. Selskabet har gaflet en storkunde fra Telenor - og dermed er TDC begyndt sin nordiske offensiv.

TDC har ramt Telenor i mellemgulvet på det norske telemarked. TDC's nyindkøbte selskab Song har scoret en kontrakt til en værdi af 36 millioner kroner fra den norske kæmpe, Telenor.

Det er teleselskabet Lyse Tele, som har valgt Song Networks frem for Telenor. Song skal nu levere netværket til selskabets 8500 fastnetkunder. Song har hidtil stået for selskabet data-transmission.

For TDC er det godt nyt, da det netop er et bevis på, at selskabet ved købet af Song er blevet en stærkere konkurrent til Telenor på det norske marked. Hidtil har TDC haft voldsomme problemer med at matche både Telenor og Telia uden for Danmark. Men målsætningen med købet af Song var at styrke den nordiske offensiv.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere