EU godkender IBMs køb af Mærsk Data

IBM har fået godkendt sit køb af Mærsk Data og DM Data af EU. Konkurrencemyndigheden mener, at IBM fortsat vil have mange konkurrenter, som kan presse selskabet.

IBMs køb af de to konkurrenter Mærsk Data og DM Data har fået EU's stempel med »godkendt.« Dermed kan sammenlægningen af de tre selskaber nu for alvor tage fart.

EU noterer sig at IBM ved købet vil få to af landets allerstørste selskaber, A.P. Møller-Mærsk og Danske Bank som kunder. Det vil styrke IBMs stilling i Skandinavien markant, men det får dog ikke konkurrencemyndigheden til at stikke en kæp i hjulet på opkøbet.

»I betragtning af det betydelige antal rentable konkurrenter på globalt plan samt IBM's lokale eller regionale konkurrenter på markedet for it-ydelser giver den forøgelse af IBM's markedsandele, som købet medfører, dog ikke anledning til konkurrencemæssige problemer. Kommissionens undersøgelse har vist, at IBM's konkurrenter fortsat vil kunne deltage i udbudsprocedurer og få tildelt kontrakter,« skirver EU i sin godkendelse.

Med overtagelsen af Mærsk Data og DMdata fordobler IBM sit medarbejderantal til omkring 7.500 i Danmark. Samtidig fordoblede selskabet sin markedsandel fra 15 til 30 procent.

Mere om samme emne

Netcompany A/S

Software Developer

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-udvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S