Krak-boss ryster på hovedet ad IBM-trusler

Selskabet bag Virk - danske Krak - ryster på hovedet ad IBMs beskyldninger om kontraktbrud. Efter fyringen fra Virk truer IBM med at sagsøge Krak, men Kraks direktør har meget svært ved at se på hvilket grundlag, det skal finde sted.

Kraks fyring af IBM fra erhvervsportalen Virk, er endt i et juridisk slagsmål. Krak kræver 40 millioner kroner i erstatning fra IBM, fordi selskabet ikke var i stand til at bestå driftsprøven på portalen til tiden. Det beløb nægter den amerikanske gigant at betale, alt imens man kræver erstatning fra Krak for uretmæssig fyring.

»Vi overvejer i øjeblikket vores juridiske stilling, og vi lader alle muligheder stå åbne. Det har vi meddelt Kraks ledelse. Samtidig har fremsat krav om erstatning. Hvor stort beløbet er, har vi endnu ikke besluttet,« fortalte IBM's kommunikationschef Anders Lund-Rendtorff til IT-avisen ComON i går.

Samtidig kalder IBM Kraks optræder i forbindelse med Virk-samarbejdet for en opførsel man »aldrig har set lignende før.«

IBM-angreb er juristeri
I Krak har selskabets administrerende direktør Ove Leth-Sørensen kun hovedrysten til overs for angrebet fra IBM. Krak har set sig om efter en anden samarbejdspartner, fordi IBM simpelthen ikke kunne levere varen.

»I det brev IBM har sendt til os beskylder de os for at have optrådt illoyalt, fordi vi har undersøgt om der var en anden leverandør, som kunne erstatte selskabet. Men det har simpelthen været nødvendigt. På et møde med Erhvervs- & Selskabsstyrelsen i december 2003 drøftede vi, at kigge efter en alternativ leverandør, fordi problemerne på daværende tidspunkt var så store, at vi ikke var sikre på, at IBM kunne bestå driftsprøven,« forklarer Kraks admninistrerende direktør, Ove Leth-Sørensen til IT-avisen ComON.

Samtidig afviser han at IBM skulle have noget at komme efter med sit million-krav:

»Vi kan simpelthen ikke forstå på hvilken baggrund, de vil kræve pengene, for vi mener, at vi hele tiden har handlet korrekt, med det formål at søge at opfylde den kontrakt, som vi har med Erhvervs- & Selskabsstyrelsen. Men det er vel sådan jurister handler. Når man sender dem et million-krav, så reagerer de ved at vende tilbage og kræve endnu mere,« uddyber Ove Leth-Sørensen.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job