Cybercity: Skype har kvalitetsproblemer

Konkurrenten Skype skal først slås på kvaliteten - sidenhen ved at lancere et produkt, der minder ufatteligt meget om Skypes. Det er strategien hos Cybercity - internet-leverandøren, der nu også vil sælge telefoni.

»Skype har ubestridt problemer med kontrollen af samtalerne, fordi de ikke ejer nettet.«

Så ligefrem er udmeldingen fra Cybercitys administrerende direktør Henrik Clausen om et af selskabets kommende konkurrenter, Skype.

Bag den kommentar gemmer sig dog en også direktør, der godt ved, at netop det fremadstormende Skype er en af de største konkurrenter for teleselskaberne i øjeblikket.

»Der vil være to typer bredbåndtelefoni i fremtiden. Den ene vil være højkvalitets-telefoni, som vil være identisk med fastnet-telefonien i dag, mens den anden vil være et produkt for folk, der godt kan leve med, at der er udfald og forsinkelser,« forklarer Henrik Clausen.

For at bredbåndstelefonien skal vinde indpas for alvor handler det om, at kvaliteten er i orden, mener Henrik Clausen. Derfor lægger Cybercity også stor vægt på at kunne kontrollere kvaliteten af samtalen og sikre, at de kan levere samme vare som de primære konkurrenter på det nye marked - de etablerede teleselskaber, som TDC, Sonofon, Telia, Orange og Tele2.

»På mobiltelefoner accepterer vi, at der er udfald og kvaliteten nogle gange ikke er helt i top. Men det gør vi ikke på fastnet-markedet,« siger Henrik Clausen.

Konkurrent til Skype undervejs
På sigt gør Cybercity sig dog klar til at sende en direkte konkurrent til Skype på gaden.

»I fremtiden vil vi gerne give mulighed for billigere telefoni i dårligere kvalitet. Det vil der også være et marked for,« lyder meldingen fra Cybercity-ledelsen.

Hvor billigt, det bliver, vil Cybercity ikke afsløre, men det er planen at lancere produkter, som skal ændre udbudet på telemarkedet markant. Det er i hvert fald ambitionen. Samtidig vil forbrugerne også kunne se frem til en øget krig på prisen, selv om Cybercity endnu ikke vil komme med en klokkeklar udmelding.

»Vi har flere frihedsgrader med hensyn til prisen, fordi vi laver løsningen selv i stedet for at købe den hos TDC,« lød den lettere kryptiske kommentar fra Cybercity-bossen, Henrik Clausen.

Cybercity vil dog først etablere sig på markedet med det nye tilbud, der trods udmeldingen om semi-flatrate minder meget om det, der findes i forvejen, inden selskabet revolutionerer verden.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse