Den danske kode er minimalistisk

Danske programmører er kendetegnet ved en udpræget minimalisme. Det gør det nemt at tilpasse programmerne, mener Microsofts danske topchef Klaus Holse Andersen.

Den danske sans for minimalisme og effektivitet kommer til udtryk i danske programmørers kode.

Det mener Microsofts danske chef for Global salg og drift af Business Solutions Klaus Holse Andersen. Efter flere år i udlandet kan han se forskellene i for eksempel dansk og amerikansk kode.

"Forskellen er blandt anden den danske grundholdning, om at vi skal gøre alt så simpelt som muligt. Hvis vi kigger på, hvor meget programkode, der er skrevet i det dansk udviklede navision, så er det langt mindre end i tilsvarende programmer," siger han til JP Erhverv.

Det gør det betydeligt nemmere at tilpasse programmerne. I stedet for at skulle overskue 10 millioner kodelinjer, kan man nøjes med en halv million elegante kodelinjer.

"Den danske holdning til æstetik og minimalisme er enestående, men svær at forstå for andre. Derfor bruger jeg udtrykket powerfully simple - at det simple gør ting stærkere. Det er ikke så banalt, som det lyder, hvis du ikke er vokset op med den tradition," siger han.

Da han flyttede til USA lagde han mærke til forskellen, når han kiggede på amerikanernes hjem. De var barokt overfyldte i forhold til de rene linjer der præger en del nordiske hjem. På samme måde med koden, derfor mener han også at danske programmører er konkurrencedygtige.

"Der er nogen, der har længere arbejdsdage, nogen der er mere aggressive. Der er sikkert meget vi kan lære. Men vi har styrker, som ikke er nemme at kopiere," siger han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S