Telia giver 3G-licens tilbage - taber 213 mio. kr.

Stik imod forventningen har TeliaSonera leveret Oranges 3G-licens tilbage til staten. Det koster selskabet 213 millioner kroner.

Trods det faktum at Telia skal betale 213 millioner kroner for at levere Oranges ledige 3G-licens tilbage til staten, har selskabet valgt at gøre netop det.


»Omkostningen på DKK 213 millioner er hensat i TeliaSoneras regnskab for fjerde kvartal 2004 som en engangsomkostning i forbindelse med sammenlægningen med Orange i Danmark,« skriver Telia i en meddelelse til pressen fredag middag.

Det er en overraskelse idet, det var ventet, at Telia ville sælge licensen til Sonofon, der som det eneste af de store selskaber herhjemme står uden 3G-licens.

Med tilbageleveringen er det foruden Telia kun 3 og TDC, der har licens til 3G-netværk i Danmark.

Læses lige nu

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job