Væksten slut for dansk hifi-producent

Fremgangen holder pause hos nordjyske Dantax. Selskabet gik hjem med en omsætning på niveau med sidste år og et halveret overskud. Til næste år forventes yderligere fald i overskuddet.

Indtjeningen har toppet hos den børsnoterede nordjyske producent af hifi-udstyr Dantax. I det forgangne år hentede selskabet et overskud hjem på ni millioner kroner før skat. Det var helt som forventer, men dog alligevel en stor del mindre end året før, hvor der kom 16 millioner i kassen.

For næste år forventer Dantax at nedgangen i indtjeningen fortsætter og har således kun budgetteret med et overskud på mellem fem og syv millioner. Selve salget af enheder steg 11 procent i forhold til sidste, til gengæld mærkes Dantax af prisfaldet, og omsætningen steg kun marginalt til 276 millioner kroner.

Dermed ser det ud til at skuden er vendt for leverandøren af hifi-udstyr i den billigere del af prisskalaen. Siden 2000 har selskabet ellers mere end fordoblet omsætningen og seksdoblet overskuddet.

Ved aflæggelsen af Dantax' halvårsregnskab klagede ledelsen over at flere af leverandørerne havde været for langsomme til at levere blandt andet dvd-afspillere og fladskærme. Det problem skulle Dantax dog være kommet ud af nu - og den nordjyske virksomhed har fyldt lageret op, så efterspørgslen kan tilfredstilles.

Samtidig strides selskabet fortsat med den tidligere samarbejdspartner Sanyo om en kompensationssum for ophøret af samarbejdet. Dantax er blevet tilbudt 2,2 millioner kroner, men har afslået tilbuddet. Sagen er nu i domstolenes hænder.

Siden nytår er Dantax-kursen steget næsten ti procent, mens faldt oven på regnskabet næsten fire procent. Dantax er dog ikke blandt de mest handlede aktier på børsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere