Wikipedia afslører fejl i Britannica

Encyclopædia Britannica, for mange betragtet som det ypperste leksikon på planeten, får tæsk for fakta-fejl af Wikipedia.

Det virker som om den kollektive intelligens i nogle tilfælde kan være en fordel. Ihvertfald har Wikipedia fundet fejl i det anerkendte opslagsværk Encyclopædia Britannica.

I mange af tilfældene drejer det sig om, at en given historisk person har flere omstridte fødselsdatoer. Her har Britannica-redaktionen i flere tilfælde valgt den forkerte.

Derudover går Wikipedia-brugerne også i rette med alt fra gastronomi til matematik, hvor de finder både faktuelle fejl, men også vurderinger, de mener ikke burde have været tilladt.

Og Britannica har faktisk rettet nogle af fejlene, i hvert fald i deres online udgave. For eksempel havde Britannica fødselsnavnet på Bill Clinton forkert. Det var nemlig ikke William Jefferson Blythe IV, men derimod den tredje William Jefferson Blythe, som blev præsident i USA.

Det er dog ikke første gang, at Encyclopædia Britannica falder igennem i en direkte undersøgelse. Bladet Nature lavede i 2005 en komparativ undersøgelse af Britannica og Wikipedia. Deres facit var, at forskellen ikke var synderlig stor og at de to konkurrenter var ligeværdige. Det fik Britannica til at true med bål og brand og kræve undersøgelsen trukket tilbage, men Nature holdt fast i resultatet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S