Wikipedia afslører fejl i Britannica

Encyclopædia Britannica, for mange betragtet som det ypperste leksikon på planeten, får tæsk for fakta-fejl af Wikipedia.

Det virker som om den kollektive intelligens i nogle tilfælde kan være en fordel. Ihvertfald har Wikipedia fundet fejl i det anerkendte opslagsværk Encyclopædia Britannica.

I mange af tilfældene drejer det sig om, at en given historisk person har flere omstridte fødselsdatoer. Her har Britannica-redaktionen i flere tilfælde valgt den forkerte.

Derudover går Wikipedia-brugerne også i rette med alt fra gastronomi til matematik, hvor de finder både faktuelle fejl, men også vurderinger, de mener ikke burde have været tilladt.

Og Britannica har faktisk rettet nogle af fejlene, i hvert fald i deres online udgave. For eksempel havde Britannica fødselsnavnet på Bill Clinton forkert. Det var nemlig ikke William Jefferson Blythe IV, men derimod den tredje William Jefferson Blythe, som blev præsident i USA.

Det er dog ikke første gang, at Encyclopædia Britannica falder igennem i en direkte undersøgelse. Bladet Nature lavede i 2005 en komparativ undersøgelse af Britannica og Wikipedia. Deres facit var, at forskellen ikke var synderlig stor og at de to konkurrenter var ligeværdige. Det fik Britannica til at true med bål og brand og kræve undersøgelsen trukket tilbage, men Nature holdt fast i resultatet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse