Wikipedia afslører fejl i Britannica

Encyclopædia Britannica, for mange betragtet som det ypperste leksikon på planeten, får tæsk for fakta-fejl af Wikipedia.

Det virker som om den kollektive intelligens i nogle tilfælde kan være en fordel. Ihvertfald har Wikipedia fundet fejl i det anerkendte opslagsværk Encyclopædia Britannica.

I mange af tilfældene drejer det sig om, at en given historisk person har flere omstridte fødselsdatoer. Her har Britannica-redaktionen i flere tilfælde valgt den forkerte.

Derudover går Wikipedia-brugerne også i rette med alt fra gastronomi til matematik, hvor de finder både faktuelle fejl, men også vurderinger, de mener ikke burde have været tilladt.

Og Britannica har faktisk rettet nogle af fejlene, i hvert fald i deres online udgave. For eksempel havde Britannica fødselsnavnet på Bill Clinton forkert. Det var nemlig ikke William Jefferson Blythe IV, men derimod den tredje William Jefferson Blythe, som blev præsident i USA.

Det er dog ikke første gang, at Encyclopædia Britannica falder igennem i en direkte undersøgelse. Bladet Nature lavede i 2005 en komparativ undersøgelse af Britannica og Wikipedia. Deres facit var, at forskellen ikke var synderlig stor og at de to konkurrenter var ligeværdige. Det fik Britannica til at true med bål og brand og kræve undersøgelsen trukket tilbage, men Nature holdt fast i resultatet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect