Nu kan Google læse billeder

Google har opdateret søgemaskinen, så den kan læse ord i billeder. Dermed vil skannede dokumenter og PDF'er blive fundet.

Google er kommet målet om at gøre al information i verden tilgængelig et lille men vigtigt skridt nærmere.

Søgemaskinen har nemlig fået sin billedgenkendelse forbedret. Det betyder, at Google nu kan genkende ord i billeder. For eksempel vil skannede dokumenter, der bliver lagret som billedfiler, nu optræde langt hyppigere i søgeresultaterne. Det samme gælder pdf-filer.

»Tidligere var skannede dokumenter kun sjældent med i søgeresultaterne,« skriver Evin Levey, der er Google Product Manager i sin blog.

»Ind i mellem var der spor i dokumentet, som vi kunne gå efter. For eksempel i dokumentets navn, men nu kan vi søge direkte i alle pdf-filer. Optical Character Recognition ændrer billeder til ord som kan blive indekseret og søgt i,« skriver han.

Den nye teknik kan få stor betydning for blandt andet undersøgende journalistik og forskning, da især offentlige myndigheder og forskere har en tendens til at skanne dokumenter.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job