DR skruer op for DAB

En uventet varm modtagelse af DAB-radioen får DR til at hæve forventningerne til udbredelsen af DAB-radioen, og i løbet af foråret skrues der op for sendestyrken på de nye kanaler.

På trods af modvind i medierne og overskrifter med ordene DAB-radio og fiasko i samme sætning, er det danske salg af de digitale radiomodtagere gået over al forventning.

To en halv gange så mange radioer som DR havde regnet med er blevet sendt fra leverandørerne til radioforhandlerne, som nu kan melde om udsolgt på visse mærker. Målet for udbredelsen af DAB-radio var 10.000 solgte radioer ved udgangen af det forgangne år og 60.000 radioer til nytår 2006. Allerede nu har distributørerne har sendt 25.000 radioer ud til forhandlerne.

»Vores mål er fastsat ud fra væksten i England. Både udviklingen der og diverse beregningsmodeller for vækstkurver siger, at hvis udviklingen fortsætter sådan her, kan vi forvente et højere salg end det, vi først havde regnet med,« siger DR's DAB-kampagneleder Katja Marcuslund og hæver målet til 75.000 radioer.

Danmarks Radio satte i løbet af efteråret 2004 fuld tryk på markedsføringen af de digitale DAB-radioer, men kom i december i modgang, fordi de digitale signaler havde problemer med at trænge igennem tæt bebyggede områder og bygninger af beton eller jern.

Problemet rammer dog kun de seks nyeste kanaler, hvoraf de første gik i luften 1. december og udsendes på et andet sendenet end de øvrige kanaler. Katja Marcuslund forsikrer, at der i løbet af foråret vil blive skruet op for sendestyrken. Allerede i næste uge vil modtagelsen i Københavnsområdet blive forbedret.

»Der har generelt været stor forståelse blandt danskerne for problemerne. Man må tænke på, at det også tog tid at udbrede FM-radio,« siger Katja Marcuslund.

I mellemtiden fortsætter Danmarks Radio kampen for at få danskerne til at tage DAB-radioen til sig. Katja Marcuslund glæder sig over, at også radioforhandlerne efterhånden er begyndt at bakke op om indsatsen.

»Salget har tilsyneladende overrasket forhandlerne, som stille og roligt også begynder at markedsføre radioer. Det er vigtigt, at radioerne kommer frem på hylderne, at der kommer nogle gode tilbud og så videre,« siger Katja Marcuslund til IT-avisen ComON.

70 procent af den danske befolkning kan i dag modtage DAB-radio indendørs.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere