Udvalgte sine tyvekoster via Google Earth

En foretagsom tyv brugte Google Earth til at finde de mest oplagte af hans foretrukne tyvekoster - tagbelægninger.

Google Earth er tidligere blevet brugt af terrorister og smålumre kvinde-belurere, så derfor kommer det ikke som en overraskelse, at Googles øje i det høje jævnligt anvendes af kriminelle.

For eksempel en brite der har fået hjælpe fra Google til at udse sig de hustage, hvor tagbelægningen bestod af bly-plader.

Bly blev især benyttet på mange gamle bygninger. Men selv om det især er på toppen af skoler, museer og kirker, at man finder blypladerne, så mente tyven, at han kunne spare lidt kræfter ved at lave en ordentlig rekognoscering via Google Earth.

Foran computeren kunne han i ro og mag sidde og udpege de tage, hvor der med stor sandsynlighed befandt sig blyplader. Han kunne ikke se tagene tydeligt på grund af opløsningen hos Google, men en kammerat har forklaret, at blytagene var mørkere end resten.
Når han vendte tilbage til orden, kunne han sælge den holdbare topbeklædning for ganske mange penge værd. I alt tjente han over en million kroner ved at sælge "skrottet" videre.

Den driftige klatretyv har erklæret sig skyldig. Han er blevet idømt betinget fængsel og samfundstjeneste.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S