Udvalgte sine tyvekoster via Google Earth

En foretagsom tyv brugte Google Earth til at finde de mest oplagte af hans foretrukne tyvekoster - tagbelægninger.

Google Earth er tidligere blevet brugt af terrorister og smålumre kvinde-belurere, så derfor kommer det ikke som en overraskelse, at Googles øje i det høje jævnligt anvendes af kriminelle.

For eksempel en brite der har fået hjælpe fra Google til at udse sig de hustage, hvor tagbelægningen bestod af bly-plader.

Bly blev især benyttet på mange gamle bygninger. Men selv om det især er på toppen af skoler, museer og kirker, at man finder blypladerne, så mente tyven, at han kunne spare lidt kræfter ved at lave en ordentlig rekognoscering via Google Earth.

Foran computeren kunne han i ro og mag sidde og udpege de tage, hvor der med stor sandsynlighed befandt sig blyplader. Han kunne ikke se tagene tydeligt på grund af opløsningen hos Google, men en kammerat har forklaret, at blytagene var mørkere end resten.
Når han vendte tilbage til orden, kunne han sælge den holdbare topbeklædning for ganske mange penge værd. I alt tjente han over en million kroner ved at sælge "skrottet" videre.

Den driftige klatretyv har erklæret sig skyldig. Han er blevet idømt betinget fængsel og samfundstjeneste.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

    Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension