Nesa og RTX i stor aftale om trådløse el-målere

Den nordjyske mobiludvikler RTX Telecom har fået kontrakt på levering af 20.000 el-målere til Nesa. Det vil give omsætning og overskud et spark fremad, og aktier stiger.

Der er jubel i Nørresundby. Det børsnoterede nordjyske tele-hus, RTX Telecom, har fået en stor aftale med el-kæmpen Nesa.

RTX Telecom skal levere 20.000 kommunikationsmoduler i 2005, der vil gøre det muligt for Nesa at aflæse kundernes elmåler uden at møde op hjemme hos kunden. I fremtiden vil målingerne blive sendt til Nesa via GSM-nettet.

Det giver ikke bare anledning til opmuntring hos forbrugerne, som i fremtiden ikke behøver at sætte en halv fridag af til et aflæsningsbesøg, aktiehandlerne jubler også.

Den gode nyhed har fået RTX-aktien til at stige med fem procent i handlen på Københavns Fondsbørs mandag eftermiddag. Det kommer som et positivt tegn fra RTX, der tidligere på måneden måtte nedjustere sine forventninger til indtjeningen. Forklaringen var den gang netop, at det tog længere tid end ventet at få afsat sine selvudviklede produkter.

Selskabet regner da også med at både omsætning og indtjening bliver positivt påvirket i næste regnskabsår.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job