Sejr og næse til Microsoft i Vista sag

Dommeren har bestemt, at sagsøgerne i sagen mod Microsofts Vista Capable kampagne skal sagsøge giganten individuelt. Men det er en sejr for kunderne, at de overhovedet kan fortsætte sagen. Det centrale spørgsmål er: Hvornår er Windows Vista ikke længere Windows Vista?

I flere måneder har Microsoft været på pinebænken og fået afsløret pinligheder på stribe i forbindelse med en indledende retssag mod firmaet. En gruppe kunder har sagsøgt Seattle-giganten fordi de computere de købte som Vista klare, kun kunne afvikle den neddroslede udgave af Vista.

Sagsøgerne har sandsynliggjort, at Microsoft udelukkende lancerede den meget nedbarberede udgave af Vista for at Intel kunne få solgt nogle forældede bundkort.

Men dommeren, der skulle afgøre om sagen skulle videre i det juridiske system, mener ikke, at der er grundlag for at sagsøgerne fører sag mod Microsoft i fællesskab. I stedet skal de sagsøge individuelt. Det betyder at Microsoft undgår at betale eventuelle erstatninger til en enorm folkemængde af sagsøgere.

Nu skal alle utilfredse kunder selv hyre en advokat til at tage kampen op mod Microsoft, og selv om Microsoft taber en sag vil den ikke danne præcedens for andre kunder.

Microsoft havde håbet, at dommeren helt ville afvise sagen, da kundernes computere jo kunne afvikle den mindste version af Vista, der kører på samme kode som de øvrige versioner.

Men til det svarede dommeren at:

"For at sige det så klart som muligt: Microsoft misforstår sagens kerne. Det handler ikke om, om Basic versionen kan kaldes Vista fordi den bruger samme kode og Microsoft kalder versionen Vista. Det handler om, om Mircosofts brug af sloganet Vista Capable har vildledt kunder."

Basic versionen af Vista kan ikke afvikle Aero brugerfladen, selv om netop Aero er den grafiske del af Vista som Microsoft brugte i reklamer for Vista.

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S