Optimisme hos Microsoft

Omsætningsfremgang i fjerde kvartal får Microsoft til at se lyst på fremtiden.

Microsofts regnskab for fjerde kvartal af 2003 kalder på de store smil hos både analytikere og branchefolk.
Softwaregiganten kan notere en omsætningsfremgang på 19 procent fra tredje til fjerde kvartal af 2003, og når dermed en omsætning på lige over 60 milliarder kroner i fjerde kvartal. Selskabet overraskede analytikerne, der kun havde forventet en omsætning på 57 milliarder kroner.

Det er især salget af Office-produkter, der har sikret Microsoft de flotte tal på bundlinien. Den 21. oktober introducerede Microsoft den nye Office 2003 verden over, og det har været medvirkende til at Office-divisionens salg er steget med knap 30 procent i fjerde kvartal af 2003 i forhold til samme kvartal året før. Salget af styresystemet Windows steg med 22 procent, mens salget af server-software steg 21 procent. Her præsenterede Microsoft i foråret sidste år den nye Windows Server 2003.

Der er dog ridser i lakken. Indtjeningen faldt med 17 procent til godt 9 milliarder kroner, og det skyldes primært de ansattes aktieprogrammer.

Men regnskabet fik Microsoft til at melde ud, at de sporer en fornyet lyst blandt verdens virksomhed til at investere. Dermed tilslutter Microsoft sig det voksende kor af leverandører i alle afskygninger, som så småt er begyndt at kunne mærke en forbedring i verdensøkonomien.

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics