Optimisme hos Microsoft

Omsætningsfremgang i fjerde kvartal får Microsoft til at se lyst på fremtiden.

Microsofts regnskab for fjerde kvartal af 2003 kalder på de store smil hos både analytikere og branchefolk.
Softwaregiganten kan notere en omsætningsfremgang på 19 procent fra tredje til fjerde kvartal af 2003, og når dermed en omsætning på lige over 60 milliarder kroner i fjerde kvartal. Selskabet overraskede analytikerne, der kun havde forventet en omsætning på 57 milliarder kroner.

Det er især salget af Office-produkter, der har sikret Microsoft de flotte tal på bundlinien. Den 21. oktober introducerede Microsoft den nye Office 2003 verden over, og det har været medvirkende til at Office-divisionens salg er steget med knap 30 procent i fjerde kvartal af 2003 i forhold til samme kvartal året før. Salget af styresystemet Windows steg med 22 procent, mens salget af server-software steg 21 procent. Her præsenterede Microsoft i foråret sidste år den nye Windows Server 2003.

Der er dog ridser i lakken. Indtjeningen faldt med 17 procent til godt 9 milliarder kroner, og det skyldes primært de ansattes aktieprogrammer.

Men regnskabet fik Microsoft til at melde ud, at de sporer en fornyet lyst blandt verdens virksomhed til at investere. Dermed tilslutter Microsoft sig det voksende kor af leverandører i alle afskygninger, som så småt er begyndt at kunne mærke en forbedring i verdensøkonomien.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network