Optimisme hos Microsoft

Omsætningsfremgang i fjerde kvartal får Microsoft til at se lyst på fremtiden.

Microsofts regnskab for fjerde kvartal af 2003 kalder på de store smil hos både analytikere og branchefolk.
Softwaregiganten kan notere en omsætningsfremgang på 19 procent fra tredje til fjerde kvartal af 2003, og når dermed en omsætning på lige over 60 milliarder kroner i fjerde kvartal. Selskabet overraskede analytikerne, der kun havde forventet en omsætning på 57 milliarder kroner.

Det er især salget af Office-produkter, der har sikret Microsoft de flotte tal på bundlinien. Den 21. oktober introducerede Microsoft den nye Office 2003 verden over, og det har været medvirkende til at Office-divisionens salg er steget med knap 30 procent i fjerde kvartal af 2003 i forhold til samme kvartal året før. Salget af styresystemet Windows steg med 22 procent, mens salget af server-software steg 21 procent. Her præsenterede Microsoft i foråret sidste år den nye Windows Server 2003.

Der er dog ridser i lakken. Indtjeningen faldt med 17 procent til godt 9 milliarder kroner, og det skyldes primært de ansattes aktieprogrammer.

Men regnskabet fik Microsoft til at melde ud, at de sporer en fornyet lyst blandt verdens virksomhed til at investere. Dermed tilslutter Microsoft sig det voksende kor af leverandører i alle afskygninger, som så småt er begyndt at kunne mærke en forbedring i verdensøkonomien.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S