Optimisme hos Microsoft

Omsætningsfremgang i fjerde kvartal får Microsoft til at se lyst på fremtiden.

Microsofts regnskab for fjerde kvartal af 2003 kalder på de store smil hos både analytikere og branchefolk.
Softwaregiganten kan notere en omsætningsfremgang på 19 procent fra tredje til fjerde kvartal af 2003, og når dermed en omsætning på lige over 60 milliarder kroner i fjerde kvartal. Selskabet overraskede analytikerne, der kun havde forventet en omsætning på 57 milliarder kroner.

Det er især salget af Office-produkter, der har sikret Microsoft de flotte tal på bundlinien. Den 21. oktober introducerede Microsoft den nye Office 2003 verden over, og det har været medvirkende til at Office-divisionens salg er steget med knap 30 procent i fjerde kvartal af 2003 i forhold til samme kvartal året før. Salget af styresystemet Windows steg med 22 procent, mens salget af server-software steg 21 procent. Her præsenterede Microsoft i foråret sidste år den nye Windows Server 2003.

Der er dog ridser i lakken. Indtjeningen faldt med 17 procent til godt 9 milliarder kroner, og det skyldes primært de ansattes aktieprogrammer.

Men regnskabet fik Microsoft til at melde ud, at de sporer en fornyet lyst blandt verdens virksomhed til at investere. Dermed tilslutter Microsoft sig det voksende kor af leverandører i alle afskygninger, som så småt er begyndt at kunne mærke en forbedring i verdensøkonomien.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S