Digitale boardingpas skal holde styr på flypassagerer

Fire procent af alle SAS flyafgange i Kastrup forsinkes af sløve passagerer. Det tal skal ny RFID-teknik nedbringe.

Når en flypassager ikke møder op ved gaten i tide, og dermed misser sit fly, foreskriver sikkerhedsreglerne, at al baggage i flyet skal ud, så den udeblevne rejsendes kan identificeres og efterlades.
Det betyder naturligvis forsinkelse og rammer ikke mindre end fire procent af alle SAS afgange ud af Kastrup.

Men det sætter en nyt og enkelt system måske en stopper for nu. Fremover vil flypassagerne nemlig blive udstyret med en såkaldt RFID tag, der dels skal holde øje med tiden for den uopmærksomme passager, dels fortælle personalet, hvor en forsinket eller udeblevet rejsende befinder sig.

Projektet, der er blevet døbt Gatecaller, blev testet på samtlige rejsende på en maskine til Sharm el Sheik for nyligt.

Alle de rejsende fik ved ankomsten udleveret en RFID tag. Antenner overalt i lufthavnen holder så styr på, hvor i transithallen de rejsende befinder sig. På tavler viser lysende prikker hvem der har travlt og hvem der er i god tid.

En grøn prik betyder, at man både kan nå at handle Baileys og parfume og stadig slentre mod gaten. En gul prik betyder, at det er tid at drikke sin cafe latte ud og sætte det lange ben foran. Og en rød prik betyder, at hvis man ikke får rumpen op i allerhøjeste gear, så risikerer man at måtte stå på landjorden og se sit fly lette.

De betyder, at lufthavnen personale lynhurtigt kan identificere indehaverne af de røde prikker og per SMS gelejde dem sikkert og hurtigt til gaten, så de når deres flyafgang - og alle de andre passagerer slipper for at vente, mens flyet bliver tømt for bagage.

Gennemsnitligt bliver 300 passagerer efterlyst i højtalerudkald hver dag og dette tal kan forhåbentlig nedbringes kraftigt med det ny system, Gatecaller.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad men erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen